Tabip Odası Başkanı''ndan korkutan vaka açıklaması: Günlük en az 70-75 bin

Korkutan açıklama: Günlük vaka en az 70-75 bin! Corona virüste vaka sayısında patlama yaşanması sonrası hastanelerde yoğun bakımlar doldu. Artan vaka sayısıyla birlikte ölümlerin de aynı oranda artması endişeleri beraberinde getirdi.

Gündem 07.12.2020, 10:28 07.12.2020, 10:28
Tabip Odası Başkanı''ndan korkutan vaka açıklaması: Günlük en az 70-75 bin

Pandemi nedeniyle yoğun bakımda doluluk oranının yüzde 70'lerin üzerine çıkması ve ölüm oranlarının artması da halkı endişelendirirken Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen’den korkutan bir açıklama geldi. Antmen, sadece Mersin'de günlük vaka sayısının bin 500 olduğunu öne sürerken bunun Türkiye'de 70-75 bin civarına denk geldiğini belirtti.

Mersin'de bulunan devlet ve üniversite hastanelerinin neredeyse tamamen dolu olduğunu belirten Antmen, ''Hastanelerin servislerinde ve yoğun bakımlarında yer yok. Hastalar acil servislerde ve gözlem odalarında bekliyor. Hastanede yatması gereken hastalar yer boşalırsa ve kendilerine sıra gelirse Covid-19 servisine alınıyor. Bazen yer olmadığı için Covid-19 servisinde yatması gereken hastalar evlerine gönderilirken yoğun bakımda yatması gerekenler ise normal serviste yatırılıyor” dedi.

VAKA SAYISI MERSİNDE BİN 500 TÜRKİYE'DE 75 NİN İDDİASI

Mersin'deki vaka sayılarını da aktaran Antmen, ''Mersin’de günlük bin 500 civarında vaka oluyor. Mersin’de bin 500 vaka demek Türkiye'de günlük en az 70 bin ile 75 bin arasında vaka demektir'' şeklinde konuştu.

''ŞU AN CİDDİ BİR SAĞLIK KRİZİ YAŞANIYOR''

“Pandeminin başından beri Mersin’de 200’e yakın doktor ve toplamda da bin civarında sağlıkçı koronavirüse yakalandı. Şu an çok ciddi bir sağlık krizi yaşanıyor'' diyen Antmen, ''Hastanelerin bazı servisleri kapatıldığı ve Covid-19 hastalarına ayrıldığı için koronavirüs hastaları dışındaki hastalara bakmak da zorlaştı. Bu nedenle son aylarda Covid-19 kaynaklı olmayan ölümler de arttı” dedi.

''KALP KRİZİ VE BÖBREK YETMEZLİĞİ OLANLAR HASTANEDE YER BULAMIYOR''

Birgün'de yer alan habere göre, Antmen, birçok servisin Covid-19 servisine çevrilmesi nedeniyle kalp krizi geçiren veya böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan hastaların hastanelerde yer bulamadığını, tedavilerinin aksağını ve bu nedenle de buna benzer vakalarda da ölüm oranlarının arttığını belirtti.

''BÜYÜK BİR RAKAM''

Öte yandan corona virüsünden önce acil servislere giden hasta sayısı ülkemizde yıllık 120 milyon civarında olduğunu ifade eden Antmen, ''Bir yılda 120 milyon insan acil servislere başvuruyordu ama Türkiye nüfusu ise 82 milyon. Yani bu çok büyük bir rakam. Covid-19’la beraber hastaneye gitme, acil servislere başvurma oranı çok düştü. Kalbi ağrıyan, nefes alamayan, böbrek yetmezliği olan hastalar krize girdiği halde ya hastaneye gitmiyor ya da çok geç gidiyor. İnsanlar, ‘hastanede koronavirüs bulaşır’ ve hastanelerde yer bulamam korkusu yaşıyor. Bu nedenle de Covid-19 dışındaki ölümler artıyor'' diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu