TBB''den hükümete ''yargıda reform'' önerileri

TBB''den hükümete reform önerileri TBB, Cumhurbaşkanı Erdoğan''ın ''yargıda reform'' sözleri sonrası hukukçuların öneri taleplerini adalet bakanlığına iletti.

Gündem 12.12.2020, 08:57 12.12.2020, 08:57
TBB''den hükümete ''yargıda reform'' önerileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ekonomi, hukuk ve demokrasi alanlarında reform' söylemlerinden sonra Türkiye Barolar Birliği’nden, iktidara hukuk reformu önerileri geldi. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından hukukçuların taleplerini Adalet Bakanlığı’na iletildi.

HUKUKÇULAR REFORMDA YER ALMASINI İSTEDİKLERİNİ İLETTİ

Sözcü'de yer alan habere göre, iktidar temsilcilerinin yargıda reform söylemleri devam ederken Türkiye Barolar Birliği (TBB) de Adalet Bakanlığı'na taleplerini iletti. TBB Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu, avukatların da görüşlerini alarak yeni hukuk reformunda yer almasını istedikleri konuları belirledi. Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı'na sunulan çalışmada yer alan önerilerden bazılarını şöyle sıraladı:

ŞİDDETE KARŞI ORTAK ÇALIŞMA

• Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede Adalet, İçişleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları ile TBB, barolar ortak çalışma yürütmeli.

• Hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavından geri adım atılmamalı, hukuk fakültesi mezunları sınava tabi tutulmalı.

• Hakim ve savcı yardımcılığı kurumu getirilmeli. Yardımcılar, geçiş sınavına girmeli, başarılı olanlar hakim ve savcı olarak atanmalı.

HSK İKİYE AYRILSIN TALEBİ

• Hakimlerin bağımsızlığını ve teminatını, savcıların teminatını eksiksiz sağlamak üzere Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılmalı. İdarenin temsilcileri kurullarda yer almamalı. Her iki kurulda da TBB temsilcisi yer almalı.

• Hakim ve savcı adaylarının gireceği sınavlar da dahil olmak üzere kamuya personel alımlarında mülakat uygulamasına son verilmeli. Mülakat devam edecekse, kamera kaydına alınmalı.

• İstinaf kanun yolunda hükümlerin kesinleşmesi için öngörülen sınırlar, temyiz kanun yoluna gidilebilecek hükümlerin sayısı artırılmalı. Böylece hem Yargıtay güvencesi genişletilmeli, hem hukuk birliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunulmalı.

AİHM VE AYM'NİN KARARLARINA UYGUN KARAR VERME

• AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin ilkesel nitelikteki kararlarına uygun karar verme, hakimlerin terfilerinde mutlaka dikkate alınmalı.

• Kamuda görevli avukatların özlük sorunları çözülmeli.

• Tutuklamada katalog suçlar gerekçesiz tutuklama kararlarına sebebiyet veriyor. Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki katalog kaldırılmalıdır.

Yorumlar (0)
22
açık