TCDD, Kolin iddiasını yalanladı! Gerçek ortaya çıktı

Siemens’in kazandığı Yüksek Hızlı Trenseti ihalesindeki 10 milyon euroluk rüşvet tartışması sürerken, TCDD'ye aracılık yaptığı öne sürülen Kolin'le ilgili iddiaları yalanladı ancak belgeler ortaya çıktı.

Gündem 28.08.2022, 18:14
TCDD, Kolin iddiasını yalanladı! Gerçek ortaya çıktı

Siemens Türkiye ile iki eski çalışanı arasındaki iş davasında, Siemens’in talebiyle, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) zarar görebileceği beyanlar gerekçesiyle gizlilik kararı alındı. Söz konusu dava, Siemens’in TCDD’den aldığı yaklaşık 60 milyon eroluk Yüksek Hızlı Tren (YHT) ihalesini gündeme getirdi. Olay kafalarda soru işareti yaratırken Cumhuriyet, Siemens’in YHT ihalesiyle ilgili iç soruşturma raporunu ortaya çıkardı.

SIEMENS SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ, KOLİN'DEN PARASINI ALMAK İÇİN TAHKİME GİTTİ

Soruşturma, Siemens’in, Kolin ile kurduğu ortaklıktaki rüşvet ihbarı nedeniyle yapılmıştı. İhbarda, “Siemens Türkiye’nin, alt tedarikçi Kolin’e, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yetkililerine rüşvet dağıtması için fazla ödeme yaptığı...” ifadeleri yer alıyordu. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, iddiayı inceleyen Siemens soruşturmacıları, rüşvet iddialarını belgeleyemedi ancak Siemens’in Kolin’e yaptığı ödemeleri tutarsız buldu. “Siemens, Kolin’e, işini yapmamasına rağmen, neredeyse tüm sözleşme tutarında ödeme yaptı” tespitinin yapıldığı soruşturmanın ardından, Siemens sözleşmeyi feshetti. Kolin’den ödemelerini geri almak için Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne başvurdu. Bu arada, rapor sayesinde, Siemens’in, Kolin’i 'yüksek riskli şirket' olarak tanımladığı ortaya çıktı.

TCDD REDDETTİ, BELGELER YAYINLANDI

TCDD ise Cumhuriyet'in haberinin ardından yaptığı açıklamayla rüşvet iddialarını yalanladı, Kolin’in alınan ihalede yapılan iş ile ilgisinin olmadığını öne sürdü. Cumhuriyet gazetesi ise bu gelişmenin ardından sürece ilişkin yeni belgeler yayınladı.

Cumhuriyet'in haberinin ilgili bölümü şöyle:

1 -SIEMENS’İN SORUŞTURMA RAPORU

20 Eylül 2021 tarihli rapor, “Siemens Mobility Türkiye şirketinde yolsuzluk ve toksik çalışma ortamı iddialarına yönelik soruşturma” başlığını taşıyor.

2- KOLİN İLE YAPILAN SÖZLEŞMENİN ELEŞTİRİSİ

Raporda, Kolin ile yapılan sözleşme için şu sonuca varılmış: Siemens Türkiye’nin Kolin ile yaptığı sözleşmenin içeriği sorunlu.

3- RÜŞVET DAĞILIMI İHBARI

Raporda, 10 milyon Avroluk rüşvet dağıtım ihbarı şu şekilde yer bulmuş: “İhbarı yapan, Siemens Türkiye’nin verdiği 10 milyon Avro’nun şu şekilde dağıtıldığını iddia etti: Yüzde 30 Türk devlet görevlilerine, yüzde 20 Kolin’e, yüzde 20 TCDD yetkililerine, yüzde 20 ise Siemens ile Kolin’i buluşturan aracılara, yüzde 10 ise Siemens Türkiye’nin yöneticilerine.”

4- TCDD, ‘YOK’ DEDİ AMA SÖZLEŞME VAR

TCDD, söz konusu iş ile Kolin’in ilişkisinin olmadığını söyledi. Ancak Siemens’in Kolin ile 1 Ağustos 2018 tarihli sözleşmesi var. Sözleşme açıkça, TCDD’ye tren seti ve bakım-onarım işini kapsadığını belirtiyor.

5- TCDD, KOLİN’İ TANIYOR

TCDD, açıklamasında Kolin’den habersiz görünse de TCDD’nin resmi yazışmalarında Kolin’in adı geçiyor. 14 Ekim 2021 tarihli, TCDD Araç Bakım Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı yazıda, Kolin’in YHT projesinde destek ekibi olarak yer aldığı anlatılıyor.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu