TRT, filmdeki 'sürtük' kelimesini sansürledi

TRT'nin 'sürtük' kelimesini sansürlediğini duyuran Korkusuz yazarı Can Ataklı, "Demek ki TRT yönetimi 'sürtük' kelimesinin ahali tarafından duyulmasını sakıncalı kabul ediyor" ifadelerini kullandı.

Gündem 07.06.2022, 10:08 07.06.2022, 10:23
TRT, filmdeki 'sürtük' kelimesini sansürledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Direnişi'ne katılan vatandaşlara yönelik “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti” iddiasını yinelerken direnişe katılanlar için de “Bunlar çürük, bunlar sürtük” dedi.

'Sürtük' ifadesinin yankıları devam ederken Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, bugünkü yazısında TRT'nin 'sürtük' kelimesini sansürlediğini yazdı. 

Sinema izleyicisi bir dostunun TRT2’de yayımlanan Unforgiven filminde “Sizi gidi aptal sürtükler” lafının sansürlediğini duyuran Ataklı, "Demek ki TRT yönetimi 'sürtük' kelimesinin ahali tarafından duyulmasını sakıncalı kabul ediyor" ifadelerini kullandı.

Ataklı'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"İyi bir sinema izleyicisi bir dostum aradı.

“Biraz önce TRT2’de Unforgiven filmini izledim, ne oldu biliyor musun?” diye sordu.

Güldüm tabii, “Yahu nereden bileyim?”

“Dur dur, anlatayım” dedi ve devam etti:

“Filmin bir sahnesinde, bar sahibi yanında çalıştırdığı kadınlara, “Sizi gidi aptal sürtükler” diye bağırıyor.

TRT’ciler ‘sürtük’ kelimesi geçtiğinde biplediler.”

İktidar medyasında hasar azaltma çalışmaları: Sabah, Erdoğan 'sürtük' dedikten sonra TDK'daki anlamını sansürlediİktidar medyasında hasar azaltma çalışmaları: Sabah, Erdoğan 'sürtük' dedikten sonra TDK'daki anlamını sansürledi

Karşılıklı kahkaha attık tabii.

Demek ki TRT yönetimi “sürtük” kelimesinin ahali tarafından duyulmasını sakıncalı kabul ediyor.

Şimdi merak ediyorum, her ne kadar saray medyası henüz sürtük konusuna pek girmediyse bile, ola ki bu konuşmayı bir daha yayınlaması gerekirse AKP genel başkanının ağzından o kelime çıktığında yine bipleme yapacaklar mı?"

Yorumlar (0)
25
açık