TSK ve ABD ordusu Menbiç''te ortak devriyeye başladı

TSK ve ABD ordusu Menbiç''te ortak devriyeye başladı TSK ve ABD ordusu, Menbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ikinci ortak devriye faaliyetini gerçekleştiriyor.

Gündem 08.11.2018, 15:58 08.11.2018, 15:58
TSK ve ABD ordusu Menbiç''te ortak devriyeye başladı

Edinilen bilgiye göre, Türk ve ABD askeri unsurları ikinci ortakdevriye çalışmasını koordine ediyor.

Türk ve ABD askerleri çalışmayı Menbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı civarında yürütüyor. İki ülke unsurları ilk ortak devriye faaliyetini 1 Kasım'da gerçekleştirmişti.

Menbiç yol haritası

ABD ve Türkiye, 4 Haziran'da YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Menbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Yol haritası, 4 Haziran'dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerintamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK'lıların bölgedentümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. ABD tarafı, yol haritasının henüz başlangıç aşamasında teknik gerekçeler ileri sürerek uzun bir gecikmeye sebep olmuştu. ABD, 2 Kasım'da terör örgütü YPG/PKK ile de Suriye'nin kuzeydoğusınırları boyunca devriye gezmeye başlamıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD-YPG/PKK ortakdevriyesiyle ilgili "Bunları kabul etmemiz mümkün olmayacağı gibi böyle bir durumsınırda ciddi olumsuzluklara neden olur." ifadesini kullanarak tepki göstermişti.
 

Yorumlar (0)
26
açık