Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin ''Yılın Kişisi'' seçildi

Özlem Türeci ve Uğur Şahin ''Yılın Kişisi'' oldu Financial Times gazetesi, dünyayı kasıp kavuran corona virüsü aşısını geliştirerek umut olan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin''i 2020''de ''Yılın Kişisi'' olarak seçti.

Gündem 16.12.2020, 10:40 16.12.2020, 10:40
Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin ''Yılın Kişisi'' seçildi

Sosyal medya hesabından da detaylı olarak açıklama yapan gazete, ''Dünyanın en güvenilir düzenleyicilerinden ikisinin onayını alan ilk Covid-19 aşısının yaratıcıları olan FT'nin Yılın İnsanları ödülü, BioNTech'ten Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye gitti'' ifadelerine yer verdi.

Türk bilim insanlarının bulduğu aşı yüzde 90-95'in üzerinde etkili

Öte yandan gazete haberinde şu ifadelere yer verdi:

"* BioNTech'in kurucu ortakları, geçtiğimiz hafta dünyanın dört bir yanından evrak işleriyle boğuşurken, 90 yaşındaki Margaret Keenan'ın Birleşik Krallık'ta aşı yapılan ilk hasta olduğu TV görüntülerini kaçırdılar. 

* Çift, o anlardan arkadaşları ve meslektaşlardan gelen mesajlar yoluyla haberdar oldu.

* Dr. Şahin, “Gergindik” diye itiraf ediyor. Altı ülkedeki klinik çalışmalarda 22.000'den fazla kişiye aşılarının uygulandığını görmesine rağmen Şahin “insanların testler dışında gerçekten ilk kez aşılandığını görmek çok farklı" dedi.

* Yeni bir salgının yayılmasından bir yıldan daha kısa bir süre sonra güvenli ve etkili bir aşıya sahip olmamız Financial Times'ın 2020 Yılın Kişisi olarak seçtiği Dr. Şahin ve Dr Türeci'nin başarısını ortaya koyuyor.

* Bilim, doğası gereği yavaş ve özenli bir iştir. Hipotezlere meydan okunmalı ve yeni fikirler tükenene kadar test edilmelidir. Başarısızlık, sürecin önemli bir parçasıdır. Hastalığı önlemede yüzde 95'in üzerinde başarılı olan bir aşı üretilmesi de bu çiftin başarısını daha da dikkat çekici hale getiriyor."

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu