Türkiye''de aşılama takvimi belli oldu! İşte Çin aşısında son durum...

Türkiye''de aşılama takvimi belli oldu! Çin''den alınan aşının uygulanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Alınan 10 milyon aşının çift doz olarak yapılması planlanırken uygulanacak takvim de yavaş yavaş belli olmaya başladı. İşte aşıda son durum ve önemli bilgiler...

Gündem 12.12.2020, 09:42 12.12.2020, 09:42
Türkiye''de aşılama takvimi belli oldu! İşte Çin aşısında son durum...

Büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın ilçe ilçe harita hazırlamaya başlandığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin koronavirüsle mücadele için ilk aşı deneyiminin, 10-13 günlük bir hazırlık süresinin ardından 25 Aralık'ta başlaması planlanıyor. Günde 450 bin aşının yapılması hedefleniyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, sistem şöyle işleyecek:

Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak. Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.

AŞILANAN KİŞİLER TAKİP EDİLECEK

Diğer aşılardaki takip sistemi, Koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

BAKANLIK AŞI YAPILACAK PERSONEL LİSTESİNİ İSTEDİ

Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.

25 ARALIK'I BULABİLİR

Aşının hazırlanması, 10-13 günlük bir süre gerektiriyor. Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek. Ardından diğer bağlantılar ve yeni alımlar gündeme gelecek.

SOĞUK HAVA DEPOSUNDA SAKLANACAK

Aşıların taşınmasında soğuk hava zinciri kullanılacak. 1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposu bulunduğu, gerekirse bu sayının arttırılabileceği belirtildi.

YAŞLARA GÖRE ARALIKLARLA UYGULANACAK

2 ile 8 derecede korunabilen aşının ikinci dozu 60 yaş üstüne 21 veya 30 gün arayla, gençlere ise 14 gün arayla yapılacak.

KORUMA SÜRESİ 6-8 AY

2’nci dozdan sonra antikor oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Çin aşısı yaptıranların yüzde 92’sinde de antikor oluştuğu belirtiliyor. Aşının koruma süresi 6-8 ay arasında olacak.

Yorumlar (0)
20
açık