Ukrayna’da ateşkes ihlalleri artıyor!

AB Güvenlik Konseyinden Borrell, gerilimle birlikte son günlerde Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ihlallerinin arttığını açıkladı.

Gündem 20.02.2022, 15:55 20.02.2022, 15:59
Ukrayna’da ateşkes ihlalleri artıyor!

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapılan açıklamada, “Artan gerilim, son günlerde Ukrayna’nın doğusundaki temas hattı boyunca artan ateşkes ihlalleriyle daha da kötüleşiyor. AB, Minsk anlaşmalarının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalini oluşturan ağır silahların kullanımını ve sivil bölgelerin gelişigüzel bombalanmasını kınamaktadır. Ukrayna’nın devam eden provokasyonlar ve istikrarsızlaştırma çabaları karşısında temkinli duruşunu takdir ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’YA BİRLİKLERİNİ GERİ ÇEKME ÇAĞRISI

Rusya’ya sınır hattındaki birliklerini geri çekme çağrısının da yapıldığı açıklamada, “AB, Donetsk ve Luhansk gibi hükümet dışı bölgelerden gelen Ukrayna saldırısı iddialarına dair hiçbir gerekçe görmemektedir. AB, Rusya’yı anlamlı diyalog, diplomasi, itidal ve gerilimi düşürmeye davet etmektedir. Daha önce belirtildiği gibi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herhangi bir askeri saldırısı, ortaklarla koordine edilen kısıtlayıcı önlemler de dahil olmak üzere, büyük sonuçlara ve ciddi maliyetlere sahip olacaktır” denildi.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu