Ünlü anketçi tarih vererek flaş yorumda bulundu: CHP birinci parti olur

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, son zamlarla birlikte AK Parti'de düşüş olacağı görüşünü paylaşırken İYİ Parti'de yükseliş olduğunu belirtti. Kulat, CHP'nin oylarını yükseltemediğini ve oy oranını koruduğu takdirde mart ayında birinci parti olacağını savundu.

Gündem 03.01.2022, 05:12
Ünlü anketçi tarih vererek flaş yorumda bulundu: CHP birinci parti olur

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kulat, CHP'nin oylarının sabit kaldığını, ancak AK Parti'nin düşen oyları nedeniyle mart ayında birinci parti olabileceğini belirtti.

'ZAMLARIN ZAMANLAMASI İLE SIFIRLANDI'

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kasım sonu itibariyle yüzde 30'un altına inen oy oranı... Aralık sonu açıklanan asgari ücret ve dövizi frenleme algısıyla 0.8 puanlık yükseliş ile yeniden 30'a çıkmıştı. Bu haliyle; -teşkilatın yeni bir motivasyon yakalama gayreti- son zamlar ve zamların zamanlaması ile sıfırlandı" diyen Kulat, "CHP; sağ sol geçirgenliğinin çok az olması nedeniyle oy artışı yaşamamakta -ama rakibinin düşen oyları nedeniyle- kendisinin oyu sabit kaldığı için göreceli yükseliş yaşamakta. Rakibinde düşüş CHP'de mevcut durumu koruma eğilimi devam ederse Mart 2022'den itibaren birinci parti olur" ifadelerini kullandı. 

Kulat şunları kaydetti:

"İyi Parti yükselme eğilimi en istikrarlı durumunda -zaman zaman duraksama olsa da- son 2 yılda hemen her ay yükseliş kaydetti. İktidar dolmuşundan inen her 4 yolcudan ikisi (durakta arkadan gelen yeni bir AK Parti dolmuşu yerine) İyi Parti otobüsünü tercih etti. Siyasetin asıl büyük şekillenme sürecini DEVA Partisi / Gelecek Partisi / Yeniden Refah Partisi / Bağımsız Türkiye Partisi / Demokrat Parti / HÜDAPAR / TDP gibi iktidardan oy alabilme potansiyeli olan   partilerin 2022 nin ilk aylarındaki performansları belirleyecek."

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu