''Vitrin mankeni'' polemiği... Soylu''dan Akşener''e: Kadın hakları konusunda zihniyet devrimcisidir

''Vitrin mankeni'' polemiği | Soylu: Allah''ın gücüne gider AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan''ın "Vitrin mankeni gibi başörtülü kadınları yanına alarak vatandaşı kandırdığı" şeklindeki açıklamasına tepki gösteren İYİ Parti lideri Meral Akşener''e, Süleyman Soylu, "Söylediği söz ağırıma gitti. Recep Tayyip Erdoğan, kadın hakları konusunda zihniyet devrimcisidir" diyerek cevap verdi.

Gündem 02.01.2021, 08:27 02.01.2021, 08:27
''Vitrin mankeni'' polemiği... Soylu''dan Akşener''e: Kadın hakları konusunda zihniyet devrimcisidir

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski bakanlardan Fikri Sağlar'ın başörtüsü üzerinden eleştirirken, "Oy almak için bazı yerlerde görüyorsunuz, başörtülü birkaç kişiyi de yanlarında adeta böyle vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi artık aldatmıyor. Geçti o işler" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu ifadeleri muhalefet kanadının tepkisini çekerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Sayın Erdoğan; Ülkemizde son 1 yılda, 386 kadın katledilmişken; çıkıp utanmadan kadınlara hakaret edeceğine, git önce görevini yap, kadınların güvenliğini sağla. Bu millet bu kirli zihniyetten artık bıktı" dedi.

Soylu, Twitter'dan yanıt verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Akşener'in bu sözlerine kişisel Twitter hesabından tepki gösterdi. Soylu, "Akşener'in Cumhurbaşkanımıza kadınlar üzerinden söylediği söz ağırıma gitti... Recep Tayyip Erdoğan, kadın hakları konusunda zihniyet devrimcisidir" dedi.

Soylu açıklamalarının devamında, "Faşist bir zihniyeti körü körüne savunmak adına niteliksiz saldırmak Allah'ın gücüne gider. Bir siyasetçinin başına gelebilecek en büyük musibet, bugün yanında bulunduklarına alet olmaktır... Siyasi tarihimizde bunların kullandığı kimse iflah olmadı... Allah kurtarsın" ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar katıldığı bir programda türban üzerinden açıklamalarda bulunmuş ve "Türbanlı bir hakimin karşısına çıktığım zaman adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası basının sorularını yanıtlarken, Sağlar'ın bu açıklamasına da tepki gösterdi ve "Bunu bu zatın kendisine sormak lazım. Bu zat bu çağda yaşamıyor. Çok gerilerde kaldı. Bu CHP zihniyetinin faşizan anlayışının bugüne yansımasıdır. Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi de vitrin mankeni gibi getirip koymak kimseyi inandırmıyor. Bay Fikri daha çok mesafeler alacağız sen çağın dışında kaldın, tabi Bay Kemal bir şey söyleyemiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
açık