Yerli tütün üreticisine 3 yıldan 6 yıla kadar ceza uygulanacak

Tütün krizini önümüzdeki aylarda gündeme getirecek olan 3 yıl ile 6 yıl hapis cezasını öngören yasa yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Bugün geldiğimiz noktada uluslararası tütün kartelleri piyasayı ele geçirirken, hapis cezasının yürürlüğe girmesiyle yerli tütün üreticisi elindeki ekmeğinden de oldu” dedi.

Gündem 03.01.2022, 12:25
Yerli tütün üreticisine 3 yıldan 6 yıla kadar ceza uygulanacak

Tütün üretcilerinin 'Tütünüme Dokunma' eylemi sonrasında 6 ay ertelenen yasa yürürlüğüe girdi. 3 ile 6 yıl hapis cezası öngören yasanın önümüzdeki günlerde çok konuşulacağı öngörülüyor. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere,  yaptığı açıklamada; "Bugün geldiğimiz noktada uluslararası sigara şirketleri sarmalık kıyılmış tütün mamulünü paketleyerek piyasaya sürdü, yani piyasayı çoktan ele geçirdi. Ancak Adıyamanlı, Malatyalı, Diyarbakırlı, Bitlisli tütün üreticileri bırakın piyasaya girmeyi elindeki ekmeğinden de oldu.” ifadelerine yer verdi.


'YASA İLE İLGİLİ İKTİDARI UYARDIK'

Yerli tütündeki hapis cezasının tamamen ortadan kaldırılması için AKP iktidarına defalarca çağrıda bulunup bu amaçla kanun teklifleri verdiklerini hatırlatan Milletvekili Abdurrahman Tutdere sözlerini şöyle sürdürdü:“Yaşanacak mağduriyetleri gördük ve aylar öncesinden, her platformda konu halkında iktidara çözüm için çağrılarda bulunduk. Bu çağrımızı Çelikhan Meydanı'nda, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde, komisyon görüşmelerinde, katıldığımız televizyon programlarında defalarca yineledik. Yerli üreticiyi uluslararası tütün kartellerine karşı koruyacak, hapis cezasını yerli üretici için ortadan kaldıracak kanun teklifleri, araştırma önergeleri sunduk, ancak her defasında AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
İktidarı pek çok kez uyardık: Adıyamanlı, Malatyalı, Diyarbakırlı, Bitlisli tütün üreticilerinin ekmeğiyle, aşıyla oynamayın dedik. Ancak iktidar, üreticinin ve esnafın talebine kulak tıkadı. AKP ve MHP sırtını millete, yüzünü uluslararası sigara kartellerine döndü.”


'TÜTÜN MESELESİ SİYASET ÜSTÜDÜR'

Tütün mücadelesinin siyaset üstü bir onur mücadelesi olduğunun altını çizen Milletvekili Tutdere, “Tütün mücadelesi gelecek mücadelesidir. Türkiye'yi yönetenler bu sorunu çözmek zorundadır. İktidar bu sorunu çözünceye kadar bizlerin nefesini ensesinde hissedecek. Hiç bir güç, tütün üreticisi ve tütüncü esnafının onurlu ekmek mücadelesinin karşısında duramayacaktır” diye konuştu.


'KİMSE TÜTÜNCÜNÜN GELECEĞİ İLE OYNAMASIN 

Tutdere sözlerini şöyle tamamladı:“Uluslararası sigara şirketleri memnun olacak diye, zengin şirketlerin patronları paralarına para katsın diye yüzbinlerce insanı mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Şu anda hepimizin ortak paydası tütündür.Kimse tütüncünün eğileceğini, bir santim geri adım atacağını sakın aklından geçirmesin. Türkiye'nin dört bir yanında bu işten ekmeğini kazanan bütün onurlu insanlar, bu işi çocuklarının geleceği olarak görüyorlar ve bu işin bilincindeler.Kimse tütüncünün aklıyla dalga geçmesin, tütüncünün geleceğine de ipotek koymasın. 100 yıldır bu topraklarda dedelerimizin, atalarımızın ürettiği, sattığı tütüne el uzatan da göz diken de sandık milletin önüne geldiğinde bedelini en ağır şekilde ödeyecek.”

Kaynak: Sözcü
Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu