YİK''ten istifa eden Arınç, Twitter''da konuştu

YİK''te yok Twitter''da var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sert sözlerle eleştirilen ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu''ndan istifa eden Arınç, Türkiye''ye yönelik ABD tarafından uygulanan ambargoya tepki gösterdi.

Gündem 15.12.2020, 19:10 15.12.2020, 19:10
YİK''ten istifa eden Arınç, Twitter''da konuştu

Habertürk'te katıldığı bir programda iş insanı Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini söyleyen, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sert sözlerle eleştirilen ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'ndan (YİK) istifa eden Bülent Arınç, Türkiye'ye yönelik ABD tarafından alınan yaptırım kararlarını Twitter'dan değerlendirdi. 

Bülent Arınç şu sosyal medya hesabından tweet'leri paylaştı:

* Türkiye ile ABD arasında uzun yıllara dayalı dostluk ve ittifak ilişkisi vardır. Ülkemiz aynı zamanda NATO ittifakının en güçlü ve en güvenilir ülkesidir. 

* Türkiye, çevresindeki ateş çemberine kaşı kendi savunma imkanlarını arttırmak istemiş bu kapsamda da müttefiklerinden talep ettiği Patriot Hava Savunma Sistemi için olumsuz yanıt almıştır.

* Haklı taleplerimizi görmezden gelen ABD ve NATO buna ek olarak ülkemizi F-35 savaş uçağı programından da çıkarmıştır. 

* Hakkaniyete sığmayan bu tavır, kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz yerli ve milli savunma sanayi atılımında vites artırmamıza sebebiyet vermiştir.

* Savunma Sanayii Başkanlığı bugüne kadar ortaya koyduğu üstün başarıyla Türkiye’nin yüz akı olmuştur.

* ABD’nin bu güzide kurumumuzun yöneticilerini hedef alan, finansal kısıtlamalar getiren ve teknoloji transferini yasaklayan tavrını şiddetle kınıyorum.

* Bugüne kadar hiçbir NATO ülkesinin böyle bir yaptırıma maruz kalmamıştır. Dost ve müttefik olarak gördüğümüz ABD’nin ortaya koyduğu bu tavır hasmane bir tutumdur.

* Bu yanlışta ısrar edilmesi Türkiye kamuoyunda hem ABD hem de NATO karşıtlığını tetikleyecek davranışlara yol açacaktır.

* Sayın Seçilmiş Başkan’ın göreve başlamasıyla iki ülke arasında gerçekçi, dürüst ve ittifakın güçlendirilmesine yönelik bir diplomasi döneminin başlamasını ve hiçbir makul gerekçesi olmayan bu yaptırımların da geçersiz kılınmasını ümit ediyorum.

Yorumlar (0)
18
açık