Yunanistan AB zirvesi öncesi yayınladığı Navtex ile gerilimi tırmandırmaya devam ediyor

Yunanistan sırtını dayadığı AB''den medetini kesmedi! Doğu Karadeniz ve Kıbrıs''ta Türkiye''ye AB''nin desteğini alabilmek için tahriklerde bulunan Yunanistan, 10-11 Aralık''ta düzenlenecek AB zirvesi öncesi yeni Navtex yayınladı.

Gündem 07.12.2020, 09:36 07.12.2020, 09:36
Yunanistan AB zirvesi öncesi yayınladığı Navtex ile gerilimi tırmandırmaya devam ediyor

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesi, Lozan Anlaşması'na aykırı bir şekilde harket ederek Girit adasına 'eğitim gerekçesiyle' asker konuşlandıran Yunanistan, yeni bir Navtex ilan etti. Türkiye'nin tüm diyalog çağrılarına kulak tıkayan Yunanistan'ın Navtex'ine Türkiye'de karşılık verdi.

© DHA / Yunanistan'ın Navtex'ine MSB anında karşılık verdi

GERGİNLİK POLİTİKASINI ARTIRIYOR

Perşembe ve cuma günü gerçekleştirilecek ve Türkiye'ye yaptırım yapılıp yapılmayacağına dair karar verilmesi beklenen AB  zirvesi öncesi Yunanistan, gerginlik politikasını devam ettiriyor.

© DHA / Yunanistan ağır tahrikler

TÜRK SAHASINDA NAVTEX YAYINLADI

Atina son olarak, Lozan'na aykırı şekilde kısmen Türk Navtex sahası içine de giren, Girit adasının güneydoğusunda askeri eğitim icra edeceği gerekçesiyle bir Navtex yayınladı. 

© DHA / Doğu Akdeniz krizinde de gerilimi tırmandıran Yunan tarafı

Navtex'e Türkiye anında karşı bir Navtex yayınlayarak yanıt verdi. Ankara bu Navtex'i, Yunanistan'ın Lozan'a ve uluslararası hukuka aykırı bir tutum sergilediğini ve Türk Navtex alanını ihlal ettiğini kayıt altına almak için yayınladı.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu