Yunanistan''ın işgal ettiği Ege''deki 19. ada Hulusi Akar''a soruldu

Yunanistan''ın işgal ettiği Ege''deki 19. ada Hulusi Akar''a soruldu İYİ Partili Aytun Çıray: İddialar doğruysa bu durum Türkiye’nin karasularının işgal edilerek Anadolu kıyılarına hapsolması anlamı taşımaktadır. 

Gündem 11.12.2020, 09:47 11.12.2020, 09:47
Yunanistan''ın işgal ettiği Ege''deki 19. ada Hulusi Akar''a soruldu

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, “Türkiye’ye ait Küçük Çuha Adası’nda da artık Yunan bayrağı dalgalanıyor" iddiasında bulunmuş ve 
"Adalar (Ege) Denizi, Yunan gölüne dönüştü. Türkiye, Anadolu kıyılarına hapsedildi." tespiti yapmıştı.

Ümit Yalım'ın iddialarını İYİ Parti İzmir Milletvekili, Milli Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi Aytun Çıray, Meclis gündemine taşıdı.

EGE DENİZİ’NDEKİ ADALARIMIZ BİRER BİRER İŞGAL EDİLİYOR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yönelik önerge kaleme alan Çıray soru işaretlerinin giderilmesini istedi.

Yunanistan’ın Ege Denizi'nde Türkiye’ye ait bir adayı daha işgal ettiği iddiasına vurgu yapan Çıray,  Ege Denizi’ndeki adalarımızı birer birer işgal eden Yunanistan’ın 19. adamızı da işgal etmeye hazırlandığının görsel ve yazılı basın üzerinden 2019 Temmuz ayında Türk kamuoyuna duyurulduğunu ve geldiğimiz noktada ise bu işgalin gerçekleştiği yönündeki bilgilerin basına yansıdığını belirtti. 

Çıray şunları söyledi;

*Girit Adası’nın kuzeybatısında bulunan ve İstanbul’daki Büyükada ve Meis Adası’nın 4 misli büyüklüğündeki küçük Çuha Adası’nın Yunanistan tarafından işgal edildiği çeşitli belge ve fotoğraflarla Türk kamuoyu ile paylaşılmış ancak Milli Savunma Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili attığı adımlar merak konusudur.

FOTO:DHA - İYİ Partili Aytun Çıray, Ege'deki iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a sordu.

TÜRKİYE ANADOLU KIYILARINA MI HAPSOLDU?

*İddialar doğruysa bu durum Türkiye’nin karasularının işgal edilerek Anadolu kıyılarına hapsolması anlamı taşımaktadır. Uzun yıllardır Ege Denizi’ndeki karasuları hâkimiyetini uluslararası deniz hukuku anlaşmaları çerçevesi dışında bir statükoyla devam ettiren Türkiye’ye karşı yapılmış bu işgaller çok ciddi bir milli güvenlik sorunudur.

*Türk egemenliğinde olan küçük Çuha Adası Yunanistan tarafından işgal edilmiş midir? Eğer işgal edildiyse Yunanistan’ın bu ada ile ilgili işgal girişimlerine hazırlandığı 22 Temmuz 2019’da kamuoyuna yansıdıktan sonra neden tedbir alınmamıştır?
*Küçük Çuha Adası işgal edilmeden önce 17,5 millik Kitira Geçidi’nin yarısı Türk Karasuları olduğuna göre Küçük Çuha Adası işgal edildikten sonra 17,5 millik Kitira Geçidi’nin tamamı Yunan Karasuları mı olmuştur? 
*Şu anda Türkiye’ye ait olup üzerinde Yunanistan bayrağı olan toplam kaç ada, adacık ve kayalık vardır? Bunlar hangileridir? Türk kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz? 
*30 Mayıs 1913 yılındaki Londra Antlaşması’nın 4. Maddesi ve 1923 yılındaki Lozan Antlaşması’na göre Girit Adası’nın dörtte üçü ile adanın etrafında bulunan Küçük Çuha ve Gavdos Adası dahil toplam 14 ada ile adacık ve kayalıklar Türkiye Cumhuriyeti’ne ait ise  Yunanistan’a karşı bugüne kadar atmadığınız adımları atmayı düşünüyor muşunuz? Küçük Çuha Adası ile ilgili nasıl bir hamle yapmayı düşünüyorsunuz? 
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu