Zaferin 100. yılında devlet erkanı, Ata'nın huzurunda

Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tören düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir'deki törenlere de katılacak.

Gündem 30.08.2022, 11:26 30.08.2022, 11:50
Zaferin 100. yılında devlet erkanı, Ata'nın huzurunda

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Temmuz 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihe altın harflerle yazılan en büyük kahramanlık destanlarından oldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı bugün tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor. Anıtkabir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tören düzenleniyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki devlet erkanı, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret ediyor.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER DE ANITBAKİR'DE

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bakanlar, kuvvet komutanları ve yüksek yargı başkanları da Anıtkabir'de.

Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakırken, heyet bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

'EKONOMİYİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ'

Erdoğan ve beraberindeki heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şu ifadeleri yazdı:

"Aziz Atatürk, şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından Büyük Zaferi'in 100'üncü seneyi devriyesinde, aziz şehitlerimizi yad ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni bizlere çizdiğiniz hedeflerde ilerletmeye; savunma, ekonomi, diplomaside güçlendirmeye devam ediyoruz. Küresel salgın krizini alnının akıyla atlatan ülkemiz bölgesinde barışın tesisi için diplomatik hamlelerle imza atmaktadır. Büyüyen, güçlenen, mazlumların da umudu olan Türkiye'nin inşasını ne müstevlilerin oyunları ne eli kanlı terör örgütlerinin saldırıları engelleyemeyecektir."

Anıtkabir'deki resmi törenler sona ererken, Anıtkabir yurttaşların ziyaretine açıldı.

İLK RESMİ TÖREN ANITKABİR'DE

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıldönümü, başkent Ankara'da resmi törenlerle başladı. 

Devlet töreni saat 11.00'de yapıldı. Ardından TBMM tören alanından Ulus eski Meclis binasına resmi geçit düzenlendi.

İstanbul'daki resmi törenlerin adresi ise her yıl olduğu gibi Vatan Caddesi olacak. Törenler, 10.30'da başladı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu