Zamları asgari ücretten fazla!

Kamu bankalarının son genel kurullarında, yönetim kurulu üyelerinin aylıklarına zam yapılması kararı alındı. Üyelerden kamu görevi bulunmayanların aylıkları 5 bin lira artarak 30 bin 940 lira oldu. Kamu görevi olanlar ise 17 bin lira alacak.

Gündem 31.03.2022, 09:28
Zamları asgari ücretten fazla!

Ekonomide yaşanan kötü gidişat karşısında asgari ücrete ilave zam için vatandaşların yılın ikinci yarısına kadar bekleteceğini açıklayan iktidar, kamu bankalarının yöneticilerinin aylıklarında sadece zam tutarı olarak asgari ücreti geride bırakan artışa imza attı.

BirGün'ün haberine göre, kamu bankaları, mart ayı içerisinde gerçekleştirdiği yıllık genel kurul toplantılarında, aylık ücretler ve yönetici atamaları olmak üzere çok sayıda önemli karara imza attı. Buna göre, geçen yıl Ziraat Bankası’nda kamu görevi bulunmayan yöneticilerin aldığı 25 bin 785 bin lira’lik aylık ücret, 5 bin 155 lira artışla 30 bin 940 lira’ye yükseldi. Hem bir kamu kurumunda görevli olup hem de kamu bankalarının yönetim kurulunda bulunan isimler için belirlenen aylık ücret ise 14 bin 360 lira iken 2 bin 870 lira artışla 17 bin 230 lira oldu. Vakıfbank ve Halkbank’ta ise bu tutar 2 lira daha yüksek belirlendi. Aralarında eski AKP milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, parti yöneticileri, Cumhurbaşkanı danışmanları ve bakan yardımcılarının da bulunduğu isimlerin kamu bankalarından alacağı ücretler yıllık 371 bin lira ve 206 bin lira arasında olacak.

TERCİHLERİ DEĞİŞMEDİ

Öte yandan kamu bankalarının 25 Mart’ta yapılan genel kurullarında Ziraat Bankası Yönetim Kurulu'nda değişiklik olmazken Vakıf ve Halkbank’ta bazı isimler gitti, yerine yenileri geldi. Halkbank’ta görevden ayrılan iki üyenin yerine seçilen iki yeni isimden biri yine AKP kökenli bir siyasetçi oldu. Vakıfbank’ta yönetim kurulu üyeleri Dilek Yüksel ile Serdar Tunçbilek’in yerine eski AKP Isparta milletvekili H. Kemal Kurt ile Mehmet Hüseyin Bilgin geldi. Halkbank'ta ise Yönetim Kurulu'na Himmet Karadağ yerine Mesut Karakaş getirildi.

HALKBANK'TA BALLI MAAŞLAR

Halkbank Yönetim Kurulu üyeleri de tıpkı Ziraat Bankası’nda olduğu gibi AKP’li isimlerden oluştu. Halkbank’ın yüksek tutarlı maaşa sahip yöneticileri şöyle:

Mevlüt Uysal
Eski AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı. Eski AKP Başakşehir Belediye Başkanı

Meltem Taylan Aydın
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi

Maksut Serim
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı

EBUBEKİR ŞAHİN
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı

Sezai Uçarmak
Ticaret Bakan Yardımcısı

ZİRAATTE KADRO HEP AK PARTİLİ

17 bin 230 lira ve 30 bin 940 lira tutarlarında maaş alan Ziraat Bankası yöneticileri arasında eski AK Parti’li bakan ve parti yöneticileri de bulunuyor. Ziraat Bankası’nda “ballı maaşlarla” yönetim kurulunda görev yapan isimler şöyle:

Veysi Kaynak
Eski AKP Milletvekili

Mahmut Kaçar
Eski AKP Milletvekili

Serruh Kaleli
Eski Anayasa Mahkemesi üyesi

Fazlı Kılıç
Eski AKP Kâğıthane Belediye Başkanı. Ziraat Bankası’nda ayrıca Denetim Komitesi Üyesi, Kredi Komitesi Yedek Üyesi

Feyzi Çutur
Ziraat Bankası Kredi Komitesi Asil Üyesi

Ahmet Genç
Ziraat Bankası Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi

Faruk Çelik
Eski AKP Milletvekili ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

Burhaneddin Tanyeri
Ziraat Bankası Kredi Komitesi Asil Üyesi

AK PARTİ'NİN ÇİFTLİĞİ VAKIFBANK

Kamunun önemli kuruluşlarından Vakıfbank’ta 5 isim, Saray ve AK Parti bağlantılı. O isimler ve görevleri şöyle:

Abdulkadir Aksu
Eski AKP Milletvekili, eski bakan

Ragıp Cemil Ertem
Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi

Abdi Serdar Üstünsalih
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi

Adnan Ertem
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı.

Sadık Yakut
Eski AKP Milletvekili

Haydar Kemal Kurt
Eski AKP Milletvekili

ÜÇ YERDEN TAM 313 BİN 870 LİRALIK MAAŞ

Banka yöneticilerine zam yapılırken bürokraliraarın birden fazla maaş alması tepki çekiyor. Bunun son örneği Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’dı. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Alparslan’ın KuveytTürk’ten aylık 142 bin 518 lira "huzur hakkı" aldığını belirtmiş, diğer ücretleri ise şöyle aktarmıştı: Bakan Yardımcılığı maaşı: 39 bin 357 lira. KuveytTürk YK ilave ücreti: 131 bin 995 lira.

Yorumlar (0)
22
açık