24 Şubat 2022’de patlak veren Rusya’nın işgali sürerken, Güney Kore, Ukrayna'ya gelecek yıl için bu yıla göre sekiz kat artışla 520 milyar won (394 milyon dolar) tutarında mali yardım yapılacağını açıkladı.

Güney Kore'nin 2024 bütçesine göre, yardım paketinin 130 milyar wonu yeniden inşa, 260 milyar wonu insani yardım ve 130 milyar wonu da uluslararası kuruluşlar aracılığıyla sağlanacak.

Temmuz ayında başkan Yoon Suk Yeol, daha fazla ayrıntı vermeden ülkesinin bu yıl "büyük ölçekli askeri malzeme" sağlayacağını duyurmuştu. 

STRATEJİK BÖLGELERE MİLYAR DOLARLIK YARDIM

Yoon ayrıca, Güney Kore'nin Asya-Pasifik bölgesi ve Afrika da dahil olmak üzere stratejik bölgelere yönelik Resmi Kalkınma Yardımı’nın 1,4 trilyon wondan 2 trilyon wona (1,51 milyar dolar) çıkarıldığını kaydetti.

300 yıllık sembol ağacı kesen genç gözaltına alındı 300 yıllık sembol ağacı kesen genç gözaltına alındı

Güney Kore’nin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, denizaşırı yardımdaki artışın, şirketlerin yurt dışında şube açmasına, tedarik zincirleri gibi ulusal çıkarları güvence altına almasına ve küresel toplumun önemli bir üyesi olarak sorumluluk almasına yardımcı olma çabasının bir parçası olduğunu bildirdi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER