Gence’ye füze saldırıları!

18.10.2020 00:10 Tüm Yazıları

27 Eylül sabah alçakça saldırılarla savaşa başlayan Ermenistan, Rusya’nın devreye girmesi ve dışişleri bakanlarının 11 saat süren müzakereleri sonucu insani ateşkes imzalamıştı. Lakin daha 24 saat geçmeden top atışları, ardından füze atışları yapan ve masum sivilleri hedef alan Ermenistan, dün gece de Gence şehrine yaptığı füze saldırısı ile 3’ü çocuk olmak üzere 13 sivil vatandaşın ölümüne 48 vatandaşın da yaralanmasına sebep olmuştur. Ermenistan yaptığı bu insanlık dışı saldırılarında, bugüne kadar 60 vatandaşımız ölmüş, 250’den fazla vatandaş yaralanmıştır. Yine içinde okulların da bulunduğu kamu kurumları ve evler kullanılamaz hale gelmiş, araçlar ve eşyalar ağır hasar görmüştür.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in dediği gibi; ‘bu savaş değil, işgalci Ermenilerin artık Azerbaycan topraklarından atılması harekâtıdır’. ‘Ne işi var?’ diyor Aliyev, ‘Ermenilerin bizim toprağımızda.’ Bu sabah Gence’de füze saldırısı ile evi tamamen yıkılan hiçbir şeyi kalmayan yaşlı bir Azerbaycanlı teyze, “Ne istiyorsunuz bizden topraklarımızı, evlerimizi işgal ettiniz bizi kaçkın ettiniz. Yetmedi şimdi burada sığındığımız evi bombalıyorsunuz Allah sizi kahretsin” diye haykırıyordu. Muhabir, ‘Ne yapacaksınız eviniz yıkılmış’ dediğinde ‘Evlerimiz askerimizin ayağına gurban olsun. Yeter ki onlar zafer kazansın, kentlerimizi Ermeni’den kurtarsın’ diyordu. 

*

PAŞİNYAN NEDEN FÜZE ATIYOR?

Ülkesinde ekonomik sıkıntılar ve koronavirüs ile birlikte zor günler yaşayan o Paşinyan, belki de tarihi bir hata yaparak Azerbaycan’a altın tepside fırsat sundu! Paşinyan arkasındaki güçlerin gazıyla, 27 Eylül’de saldırı düzenledi. Fakat beklemediği sertlikte bir karşı harekâtla karşılaştı. Neydi o? Azerbaycan ordusu, 25 yıldır Türk ordusu tarafından eğitiliyordu. Aynı zamanda silah teçhizat olarak başta Türkiye, İsrail, Rusya, Pakistan ve Ukrayna’dan çok miktarda silah alıyordu. Ekonomik olarak Azerbaycan, Ermenistan’la kıyaslanmayacak kadar güçlüdür. Bunun yanında ulusal ve uluslararası medya ve diplomaside de güçlenmiştir.

Ermenistan ise her konuda sıkıntıda! Öyle ki bugün Türkiye’de 150 bin civarında Ermeni’nin İstanbul’da çalıştığı biliniyor. Paşinyan, başta Fransa, Rusya, Yunanistan, ABD dolaylı İran’ın desteği ile hareket ederek bu harekâta başladı. Fakat Ermenistan’dan bugün Cumhurbaşkanı Aliyev’in dediği gibi ‘234’ten fazla tankı imha edilmiş, 36 tank ele geçmiştir. Muhtelif çapta 190 top imha edilmiş, S300’e ait iki adet rampa imha edilmiş. 196 yük otomobili imha edilmiş, 98 tane ganimet olarak ele geçmiş. Bunlardan başka çeşitli çapta araç silah ve araç-gereç ele geçmiş imha edilmiştir.’ Aliyev yaptığı açıklamada bu silah ve araç-gereçlerin değerinin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu belirtilerek “Soruyorum bu fakir Ermenistan, bu zavallı Paşinyan bu silahları hangi parayla alıyor? Bu silahları bunlara kimler veriyor? Biz her şeye rağmen sükûnetimizi koruyacağız intikamımızı ‘cephe’de alacağız. Bu saatten sonra ancak ateşkes, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çıkarsa olur” demiş ve Dünya’ya haykırmıştır. 

Ermenistan Gence’ye atılan füzelerden bir gün önce de Nahçıvan’a atmıştır. Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyet olsa da Türkiye’nin garantörlüğü altındadır. Paşinyan’ın da bunu bilmemesi mümkün değil. O zaman amaç nedir? Amaç; başta Türkiye, İran, Rusya ve Gürcistan gibi bölge ülkelerini işin içine çekerek Azerbaycan üzerinde baskı oluşturmaya çalışmak. Çünkü cephedeki askerlerinin bırakıp kaçtıklarına dair haberler var. Ayrıca cepheye yeni takviye birlik göndermekte zorlanıyor, gençleri zorla götürüyor. Bu da yetmeyince yurt dışında paralı Ermeniler getirmeye çalışıyor; PKK’lıları getirdiği gibi. İnsani ateşkes süresince kargo uçakları ile Rusya ve Fransa’dan çok miktarda füze ve silah teçhizat geldiği aşikâr. Yine İran’ın silah yardımı yaptığı bilinen gerçek. 

Tüm bunlara rağmen Azerbaycan halkı topyekûn yurt içinde ve yurt dışında kenetlenmiş durumda. Önce cephede kahraman ordusu, en son bugün Fuzuli şehrini ve 7 köyü alarak destan yazıyor. Diplomatik olarak da haklılığını anlatmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev, bugün ülkede bulunan askeri ateşeler ve diplomatları Gence’ye götürdü. Onlara Ermeni mezalimini gösterdi. Türkiye’de başta Hükumet, Meclis, Muhalefet Partileri ve Sivil Toplum Kuruluşları başta olmak üzere tüm halk, Azerbaycan hükümetinin, askerinin ve halkının yanında olduğunu bildirmiştir. Öyle ki bir gün önce tokat Zile’de Azerbaycan’a destek konvoyu yapılırken bugün İzmir’deki Azerbaycan platformunu oluşturan dernekler, Fransız Konsolosluğu önünde Fransa’ya protesto mitingi yaptılar. En önemlisi Azerbaycan’da başta Gence olmak üzere cepheye giden askerlere, halkı yolda durdurup yiyecek içecek veriyor dualar ediyor. 

Azerbaycan 27 Eylül’den sonra topyekûn ‘kurtuluş savaşı’ veriyor. Bu Azerbaycan’ın Sakarya’sı, Çanakkale’sidir. Hiçbir füze saldırısı ve hain saldırı artık bu milleti durduramaz. Bu savaş, Ermeniler yıllardır haksız yere işgal ettikleri topraktan çıkana kadar sürecektir. Hedef Şuşa, Laçin, Hankendi ve Karabağ’dır. 

Türk milleti olarak biraz duygusalız, bir an önce savaşın başarı ile sonuçlanmasını Karabağ’ın alınmasını canı gönülden istiyoruz. Bunun için biraz ordunun harekâtı durunca hemen başta Aliyev ve yönetimine hak etmediği sert eleştiriler yapanlar oluyor. Unutmayalım savaş duygusallıkla kazanılmıyor. Hiçbirimiz Azerbaycan Cumhurbaşkanı; ordusundan, milletinden daha fazla Azerbaycanlı değiliz. O yüzden bu zaman zaman yaptığımız eleştirilerimizi empati yaparak yazalım.

Gazanız mübarek olsun Azerbaycanlı can gardaşlar. 

Tanrı Türk’e yar olsun. 

Yeni zafer haberleriniz olsun can Azerbaycan!

Yazarlar bölümünde yazılan yazıların yasal yükümlülüğü birinci derecede yazarı bağlar. Yazarın yazdıkları sitemizin görüşlerini yansıtmaz.

Gülden Kılıç

KKTC'de kim değil ne kazandı?

Mehmet Utku Şentürk

Tüketiyorum O Halde Varım!

Aykut Torunoğulları

Atalarımızdan Kalan Sözler

Uğur Karabayır ile Yemek İçin Yaşıyoruz

Pera'nın büyüsü…

Mansur Yavaş'tan Melek Aslan paylaşımı
Türkiye'de koronavirüsten 71 kişi daha hayatını kaybetti
Mahkeme Başkanı'ndan 'katil baba'ya ayar gibi ayar!
Tarihi zafer: 27 yıl sonra işgalden kurtarıldı!
Uğur Dündar'dan Erdoğan paylaşımı
Yeni Akit'ten Bekir Coşkun'a büyük saygısızlık!
MHP, İYİ Parti'nin ziyaret ettiği yeri dezenfekte etti
'Devlet, şirketlere el koyabilecek!'
13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 'iyi hal' indirimi! 
Başbakan şaşırtmaya devam ediyor! Bisikletle kırmızı ışıkta...