Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve yerine kayyım atanmasına neden olan 2014 tarihli davanın iddianamesini hazırlayan savcı D.Y.'nin de "FETÖ" bağlantısının bulunduğu tespit edildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'nde yüzde 48.92 oyla Hakkari Belediye Eşbaşkanı seçilen ve dün Van'da gözaltına alınan DEM Partili Mehmet Sıddık Akış'ın yargılandığı 10 yıllık davayı inceleyen savcı D.Y.’nin, 2023 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı’nın “terörden arananlar” listesinde “FETÖ” firarisi olarak yer aldığı belirlendi.

T24'ün haberine göre Savcı D.Y.’nin, 15 Temmuz sonrası yasadışı dinlemeler, usulsüz tahliyeler, askeri casusluk, Oda TV davası gibi davalarda rolleri olduğu gerekçesiyle birçok hâkim ve savcıya açılan ilk davada yargılandığı anlaşıldı.

Bakanlık, Türkiye’de bir dönem kritik davalar, soruşturmalar, arama ve el koyma kararlarında imzası bulunan 30 eski hâkim ve savcının, 2023 yılında “terörden arananlar” listesinin gri renkli kategorisine alındığını duyurmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “FETÖ” ile ilişkili hâkim ve savcılara yönelik yürütülen soruşturma sonucu, D.Y. ile birlikte İstanbul özel yetkili savcılıklarında ve mahkemelerde görev yapan 25 şüpheli hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Maaşlara zam asgari ücretin altında kalınca eylem yaptılar: Eyleme katılan öğretmenler kovuldu Maaşlara zam asgari ücretin altında kalınca eylem yaptılar: Eyleme katılan öğretmenler kovuldu

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2017’de başlayan yargılamada, savcı D. Y. ile birlikte Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Oda TV, Futbolda Şike gibi davalar kapsamında görev alan hâkim ve savcılar da sanık olarak yargılanıyordu. Bu dava aynı zamanda, savcı ve hakimlere FETÖ suçlamasıyla açılan ilk dava olarak biliniyor.

Öte yandan Akış’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında açılan davanın iddianamesinin, o dönem “KCK operasyonları” olarak anılan soruşturma sonunda hazırlandığı da öğrenildi.