Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli, 7,7 büyüklüğündeki ve 10 ilde hissedilen depremle ilgili; “Bu artçı sarsıntıları önümüzdeki hafta, belki aylar, belki bir yıla yakın süre göreceğiz. Dolayısıyla biz de vatandaşlara, özellikle hasarlı evlerine, yani ağır, hafif, orta hasarlı da olsa evlerine girmemelerini ve yetkililerin uyarılarını dikkate almalarını özellikle salık vereceğiz” dedi.

'BİR FAYI KIRABİLECEK BÜYÜKLÜKTE BİR DEPREM'

Geçmiş olsun dileklerini ileten ve hayatını kaybeden yurttaşlara Allah’tan rahmet dileyen Özener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece Gaziantep ve Kahramanmaraş değil; 10 farklı ilde hissedilen, sınırlarımızın dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hissedilen, Irak ve Suriye’de de can ve mal kayıplarına yol açan bir deprem. Yaklaşık 180 kilometrelik bir fayı kırabilecek büyüklükte bir deprem. 

'BİR YILA YAKIN ARTÇI SARSINTILAR GÖRECEĞİZ'

120 civarında artçı sarsıntısı var. Bunların 55 tanesi yaklaşık olarak 4’ün üzerinde artçı sarsıntı. Artçı sarsıntılardan 7 tanesi 5’in üzerinde, bir tanesi de 6,6 büyüklüğünde; yani ana artçı şok. Dolayısıyla bu artçı sarsıntıların da önümüzdeki hafta, belki aylar, belki bir yıla yakın süre artçı sarsıntıları göreceğiz. Dolayısıyla biz de vatandaşlara, özellikle hasarlı evlerine; yani ağır, hafif, orta hasarlı da olsa evlerine girmemelerini ve yetkililerin uyarılarını dikkate almaları özellikle salık vereceğiz. AFAD’ın bu uyarılarını dikkate almaları gerekmekte.”

'DEPREM OLMAYAN BÖLGELER VARDI'

Erdoğan'ın teklifini reddetmişti: Kılıçdaroğlu'nun paylaşımını beğendi Erdoğan'ın teklifini reddetmişti: Kılıçdaroğlu'nun paylaşımını beğendi

Aynı büyüklükte bir depremin daha yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin de Özener, şunları söyledi:
“O fay üzerinde değil ama yani Türkiye’nin herhangi bir yerinde, herkes Marmara Denizi’nde olacak depreme yoğunlaşırken bilim insanlarının çoğu gibi biz de Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü olarak da sadece Marmara’da değil, ülkemizin herhangi bir yerinde 7’nin üzerinde bir deprem olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorduk. Sismik boşluk dediğimiz, yani uzun yıllardır deprem olmayan bölgeler vardı. 

'7'NİN ÜSTÜNDE BİR DEPREM OLABİLİR'

Bunlar Doğu Anadolu fayı üzerinde ve Kuzey Anadolu fayının doğusunda da böyle bölgeler var. Dolayısıyla Türkiye’nin maalesef ki öyle bir coğrafyada yaşıyoruz; herhangi bir zaman, herhangi bir yerde 7’nin üstünde bir deprem olabilir. Yapmamız gereken tek şey, depremlerin önüne geçemeyeceğimiz için, depremleri engelleyemeyeceğimiz için zararlarını azaltma yönünde çabalarımızı daha da artırmamız gerekmekte.”