Hamas'ın eski politbüro şefi, şu anki yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, 7 Ekim'de İsrail'e düzenledikleri saldırılarda sivillerin hedef alınması sonrasında yapılan IŞİD benzetmelerine yanıt verdi. Meşal, ellerinde İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını sağlayacak kadar çok sayıda İsrailli rehine olduğunu da savundu.

Meşal, Suudi Arabistan'ın devlet destekli El Arabiya kanalının canlı yayınında, Arap sunucunun 'IŞİD' sorusu ile karşılaştı. Sunucu, "Siz direnişin sizin gözünüzde meşru olduğunu savunuyorsunuz ama Batı dünyasının televizyon ekranlarından gördüğü şey, Hamas hareketinin İsrail vatandaşlarına zarar vermesi oldu. Dünya, sizin sorumlusu olduğunuz hareketin yurtdışındaki imajını, başka şeylerin yanında, IŞİD'le karşılaştırıyor" dedi.

Yanıtında İsrail'in genel olarak Filistinlilere yönelik politikasına atıfta bulunan Meşal, "İsrail bizi, dirensek de direnmesek de öldürecek" çıkışı yaptı.

1996-2017 arasında Hamas'ın politbüro şefi olan Meşal, ellerindeki esirler hakkında da şunları söyledi: "Hamas'ın elinde, İsrail'de hapsedilen esirlerin serbest bırakılmasının müzakere edilmesini sağlamaya yetecek kadar İsrail askeri var."

Meksika'da büyük çete çatışması! Çok sayıda ölü var Meksika'da büyük çete çatışması! Çok sayıda ölü var

'HAMAS SONUÇLARININ TAMAMEN FARKINDA'

Meşal, İsrail'e 7 Ekim günü Gazze'de Hamas'ın başını çektiği silahlı direniş örgütleri tarafından düzenlenen saldırı için de "Hamas'ın sonuçlarının tamamen farkında olduğu, hesaplı bir adım" tanımlaması yaptı. Meşal sivil ölümleri hakkında ise "Hamas ve silahlı kanadının direnişi, işgal güçlerine ve askerlerine odaklanıyor. Fakat bütün savaşlarda bazı sivil ölümleri yaşanır" dedi. Hamas lideri, ABD yönetimini de İsrail'in hastane veya cami gibi yerleri vurmasını savaş suçu olarak görmemesi nedeniyle insanlıkdışı davranmakla suçladı.

Kaynak: Artı Gerçek