Eğer ki sen de onlardan biriysen, şimdi bize biraz dikkatini ver. Çünkü sana “Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını açıklıyoruz!

Hamilelikte Cilt Bakımı Yapılır mı?

Hamilelikte cilt bakımı yapılır mı ve hangi ürünler sürülmez soruları çok sık soruluyor. Hamilelikte cilt bakımına devam edilebiliyor fakat kullanılan ürünlerin içeriklerine biraz daha dikkat etmek faydalı oluyor. Hamilelikte kullanılan ürünlerin içinde silikon, parfüm, oksibenzon, alkol olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Bununla birlikte gebelikte retinol, AHA ve BHA içeren ürünler kullanmaya da ara vermek gerektiği söyleniyor.

Hamilelikte cilt lekelerinin önüne geçmek için güneş kremi kullanabilir, doğal içerikli ürünlerle cildini temizleyebilir ve nemlendirebilirsin.

Hamilelikte Hangi Cilt Bakımı Yapılır?

Hamilelikte cilt sorunları için uygulayabileceğin pek çok bakım yöntemi bulunuyor. Gel, bunları tek tek inceleyelim!

1. Hamilelikte Kahverengi Lekeler için Krem

Anne adaylarının bu dönemde yaşadığı bazı hormonal değişiklikler, hassas cilt yapısını da beraberinde getirebiliyor. Özellikle bu dönemde oldukça sık karşılaşılan yüz, alın ve yanak kısmındaki gebelik lekeleri, cildin güneşten korunmak için ekstra melanin üretmesi sonucu oluşuyor. Genellikle doğum sonrası hafifleyen bu lekeler bazen kalıcı izler de bırakabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için ise önlem almak gerekiyor.

Hamileler için güneş kremi kullanımının önemi işte tam da burada ortaya çıkıyor. Güneşte kalmak bu gibi lekelerin oluşumunu artırdığı için mutlaka güneş kremlerinden yardım alman gerekiyor. Seçeceğin kremlerin içeriğinin ise paraben ve silikon içermeyen bileşenlerden oluşmasına ayrıca dikkat etmelisin. Ve yine cildinin güzelliği dışında kendi sağlığın için de güneşte uzun süre kalmamanı öneriyoruz.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Cilt Serumu Kullanımının Etkileri

Gebelikte Sivilce ve Akne için Bakım

Öncelikle “Hamilelikte sivilce neden olur?” sorusunun cevabını verelim istiyoruz. Hamilelikte sivilce ve akne oluşumu normaldir. Çünkü özellikle de gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler, ciltte sebum artışı yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle normalde sağlıklı bir cilde sahip olan annede, sivilce ve akne gibi problemler görülebiliyor. Bu noktada cilt bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Uzmanların tavsiyesi ise kimyasal içermeyen ürünlerin kullanılması yönünde oluyor.

Biz de sana paraben, silikon ve alkol içermeyen yüz temizleme ürünlerini kullanmanı öneriyoruz. Ayrıca cilt temizleyici ürünleri yağsız bileşenlerden seçmende de fayda var. Cildini bolca nemlendirmeyi de ihmal etmemeli ve sebum dengeleyici özelliği olan ürünlere yönelmelisin.

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Bu dönemde kilo alımı ve hormonlar ile birlikte gerilen deri üzerinde çatlaklar görülebiliyor. Özellikle de karın bölgesindeki deride çatlak oluşumu anneleri rahatsız edebiliyor. Bu sebepledir ki hamilelikte çatlak önleyici krem kullanımı, annelerin en sık başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor.

Beklenen oldu! İki ilimize mevsimin ilk karı düştü Beklenen oldu! İki ilimize mevsimin ilk karı düştü

Sen de ilk aylardan itibaren kullanacağın çatlak önlemeye yardımcı kremler ile hamileliğin boyunca cildindeki gerilmeleri azaltabilir, cildini rahatlatabilirsin. Seçeceğin kremlerin ise doğal özler ve doğal yağlar içermesine özen göstermeli, uygulama aşamasında masaj ile ürünü cildine iyice yedirmelisin.

Gebelikte cilt bakımı yaptırılabilir mi?

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Bakım

Hamilelikte karşımıza çıkan bir diğer problem ise hassasiyet ve kaşıntı problemi. Bu dönemde annenin kanındaki artış ve hormonlarındaki değişimler ile cilt hassaslaşıyor ve geriliyor. Bu nedenle tüm cildi nemlendirmek gerekiyor. Sen de cildin hassas yapısına uygun kremler tercih ederek kızarık görünümü yok edebilir ve cildini rahatlatabilirsin.

Öte yandan hamilelikte vücutta kaşıntı kızarıklık gibi problemlerin için ise uygun vücut ürünleri tercih etmelisin. Cildin hassasiyetini artıracak sabun ve duş jeli gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçmeli, duştan sonra ise hamilelere özel nemlendirici kremler ile tüm vücudunu nemlendirmelisin. Bunun için önerimiz, içerisinde cilde yumuşaklık ve esneklik kazandıracak bileşenler bulunan ürünleri tercih etmen yönünde.

Hamilelikte Cilt Kuruluğu için Bakım

Eğer anne olacağını yeni öğrendiysen, hemen “Hamilelikte yüzde kuruluk olur mu?” ve “Hamilelikte vücut kurur mu?” gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başlamış olabilirsin. Ne yazık ki bu sorularının yanıtı evet. Hamilelikte değişen hormonlar ve cildin esneyip sıkılaşması nem kaybına yol açabiliyor. Bu da hamilelikte yüzde pul pul dökülme, el kuruluğu ve vücut kuruluğu gibi durumlara sebebiyet verebiliyor. Hamilelikte dudak çatlaması ve kaşıntı sorunu da kuruluğun beraberinde gelebiliyor.

Peki, hamilelikte cilt kuruluğu ne zaman başlar? Birçok kaynak hamilelikte cilt kurumasının ilk üç aylık dönemde başlayabileceğini ve bazı kadınlarda hamilelik boyunca devam edebileceğini paylaşıyor. Ancak endişelenme. Çünkü hamilelikte cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunun güçlü bir yanıtı var: Cildi düzenli olarak nemlendirmek. Fakat “Gebelikte cilt kuruluğu için ne yapılmalı?” sorusunun basit bir yanıtı olmadığını çoktan anlamış olmalısın. Yani yoğun, etkili ve çok kuru ciltler için geliştirilmiş özel bir nemlendirici krem kullanmalısın. Hamilelikte nemlendirici krem kullanılır mı diye hala emin olamadıysan yanıt tabii ki evet, uygun ürünler kullanılır.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? - Trendyol Blog

Kaynak: cildimveben.com