Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında Birlik Sağlık Sen Hatay İl Temsilcisi Abdullah Gül ile yaptığı konuşmaya yer verdi. 

Saymaz, "Gül’e göre acil serviste, ikinci ve üçüncü katta 14’ü çocuk, 112 yoğun bakım yatağı vardı. Depremden sonra görevliler 28 hastayı çıkardı. Ancak Gül, dördü çocuk olmak üzere en az 80 hastanın içeride öldüğünü öne sürüyor. Sistemine girilmediğinden kesin rakamın verilemediğini söylüyor" dedi. 

Nihal Olçok'tan gündem yaratacak açıklamalar! ' FETÖ temizlenmedi' Nihal Olçok'tan gündem yaratacak açıklamalar! ' FETÖ temizlenmedi'

'MÜDAHALE EDECEK ORTAM YOK'

Saymaz'ın aktardığına göre Gül, şu bilgileri verdi:

“Elektrik eksiliyor. Jeneratör devreye girmiyor. Oksijen sistemi patlıyor. Oksijen sistemi olmadığı zaman hastanın yaşama ihtimali yok. 15-20 dakika sonra ölmeye mahkumlar. Arkadaşlar çıkarabilecek kadar hastayı çıkarıyor. Yukarı çıktıklarında artçılar oluyor. Üstlerine asma tavan düşüyor, geri iniyorlar. Su boruları da patlıyor. Acil servisteki arkadaşlar avludaki kantinde hastalara müdahale ediyor. Acile giremiyorlar. Sarsıntılar sürüyor. Müdahale edecek ortam yok”

'HASTANEDE DEPREME YAKALANDI'

Gül, katlardan indirilen kimi hastaların aşağıda müdahale imkanı olmadığı için öldüğünü iddia etti. 

Hastanede kayıpların da olduğuna dikkati çeken Saymaz "Örneğin 72 yaşındaki Halit Uludağ, 20 gündür tedavi gördüğü hastanede depreme yakalandı. Eşi Refika, eşinin ne dirisini bulabildi ne ölüsünü" dedi.