Halk TV'de Lider Masası programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 14 Mayıs seçimleri hakkında konuşan Sancar, "Seçime Yeşil Sol Parti ile gideceğiz" dedi.
Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamasını ile Anayasa Mahkemesi'nin 'kapatma davası'na ilişkin kararını hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'HDP KENDİ İTTİFAKI İLE SEÇİME GİRECEK'

YSK Başkanı: Yüzde 25 veri akışı oldu YSK Başkanı: Yüzde 25 veri akışı oldu

Sancar konu ile akalalı, "HDP çalışmalarını çok erken zamanda başlatmış hazırlıklarını yapmış bir partidir. O zamanlar parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı dinamiklerini olduğunu söylemiştik. Parlamento seçimlerine kendi ittifakımızla gireceğimizi söylemiştik. HDP hiçbir ittifakla değil kendi ittifakı ile seçime girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı bunun somut örneği oldu.

'KARŞILIK ALAMADIK'

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesinin gerekli olduğunu belirtmiştik. Çünkü demokrasi, kişiler değil ilkeler üzerinde gerçekleşir. Biz 2021'de özellikle diğer muhalefet partileriyle görüşmelere açık olduğumuzu söylemiştik. Biz 6'lı masa tarafından Cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık." dedi.

'BU ÜLKEYİ HARABEYE ÇEVİRDİ'

Deprem bölgesi dönüşünde Cumhurbaşkanı adayını gözden geçirmeleri gerektiğini söyleyen Sancar, "Tam da şubat sonunda adayımızı açıklayacaktık ama 6 Şubat'ta içimizi yakan deprem yaşandı. Biz bölgeye gittik. Döndük ve cumhurbaşkanı adayını gözden geçirmemiz gerektiğini düşündük. Bu iktidar bu ülkeyi harabeye çevirdi. Hukuku ayaklar altına aldı. Çok boyutlu krizler var. Bu deprem ülkemize ve insanlarımıza çok bedel ödetti. Biz bu iktidardan kurtulmak şart diyerek bu aday çıkartma kararını yeniden değerlendirdik." şeklinde konuştuktan sonra seçime Yeşil Sol Parti ile gideceklerini belirtti.