Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Al-Awwal Park'ta gerçekleşmesi planlanan Süper Kupa maçının, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Atatürk'ün sözlerinden ve silüeti olan t-shirtlerden taviz vermemesi nedeniyle ertelenmesi günlerdir kamuoyunun gündeminde.

İstanbul'da İYİ Parti seçim çadırına saldırı İstanbul'da İYİ Parti seçim çadırına saldırı

Krizin ardından Areda Survey, Türk halkının yaşananlar hakkında ne düşündüğünü araştırdı.

HALKIN YÜZDE 83,9 'TÜRKİYE'DE OYNANMALIYDI' DİYOR

Türkiye genelinde gerçekleşen araştırmada, katılımcıların yüzde 83,9’u “Türkiye Süper Kupa Finali yurt dışında değil, Türkiye’de oynanmalıydı” cevabını veriyor. Yüzde 17,1’i ise maçın yurt dışında oynanabileceği görüşünü paylaşıyor.

Araştırmaya göre Türk halkı Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa Finali’nde Fenerbahçe ve Galatasaray futbol kulüplerinin maça çıkmamasının sorumlusu olarak ilk sırada yüzde 65,9 ile Türkiye Futbol Federasyonu’nu görüyor. İkinci sırada yüzde 17,3 ile kulüp yönetimleri, üçüncü sırada yüzde 16,8 ile Suudi Arabistan yetkilileri sorumlu tutuluyor.

TFF BAŞKANI'NIN İSTİFASI BEKLENİYOR

Araştırmada dikkat çeken sonuçlardan bir diğeri ise Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin İstifasının istenmesi oldu. Alınan yanıtlara göre Türk halkının yüzde 91,6’sı TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin istifa etmesini istiyor. Yüzde 8,4’ü ise istifa etmemeli cevabını veriyor.

Araştırma: Türk halkının yüzde 91,6’sı 'TFF başkanı istifa etmeli' diyor - Resim: 7

Areda Survey Araştırma Şirketi Genel Müdürü Yusuf Akın, yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akın, ‘’Maç günü yaşanan krizde iletişim eksikliğinden kaynaklanan bilgi kirliliği ve ikna edici bir kamuoyu açıklamasının yapılamaması, var olan krizi daha da derinleştirdi.’’ diyerek, kriz yönetiminde yaşanan iletişim hatalarına dikkat çekti.

Türkiye genelinde 30 Aralık 2023 tarihinde 720 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.