Geçtiğimiz gün kuna isimli para birimine veda eden Hırvatistan, euro bölgesinin 20. üyesi oldu. Aynı zamanda, 400 milyondan fazla insanın üyeleri arasında serbestçe hareket etmesini sağlayan, dünyanın en büyük pasaportsuz Schengen bölgesindeki 27. ülke haline geldi. 

‘YENİ BAŞLANGIÇLARIN MEVSİMİ’

AB başkanı Ursula von der Leyen, olayı kutlamak için Hırvatistan'a giderken, sosyal medya hesabından, “Yeni başlangıçların mevsimi. Avrupa'da bunun Hırvatistan'dakinden daha doğru olduğu başka bir yer yok” diye paylaşım yaptı.  

AB üyesi Slovenya ile bir sınır kapısında Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ve Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar ile bir araya geldi. Bregana kapısında düzenlediği ortak basın toplantısında Von der Leyen, AB'nin en yeni üyesinin aynı gün elde ettiği "iki büyük başarıya" övgüde bulundu. Plenkoviç, 1990'larda bağımsızlık savaşı veren eski Yugoslav ülkesinin "stratejik hedeflerine" ulaştığı için "tarihi bir an" olduğunu vurguladı. 

ENDİŞELER SÜRÜYOR

Uzmanlar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin gıda ve yakıt fiyatlarını tavana vurmasının ardından dünya çapında enflasyonun hızla yükseldiği bir dönemde euronun kabul edilmesinin Hırvat ekonomisini korumaya yardımcı olacağını söylüyor.

AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye 3 milyon Euro'luk yardım AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye 3 milyon Euro'luk yardım

Hırvatlar sınır kontrollerinin sona ermesini memnuniyetle karşılarken, bazıları euroya geçişin, işletmeler fiyatları dönüştürdüklerinde yuvarladıkları için yaşam maliyetinde artışa yol açacağından korkuyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER