6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından olası İstanbul depremi sık sık  gündeme gelmeye devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve İETT Genel Müdürü  Dr. Buğra Gökce, İBB tarafından başlatılan olası İstanbul depremi için hazırlık çalışmalarındaki yeni gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yavuz Ağıralioğlu'ndan seçim sonrası paylaşımı: Bedelini kim ödeyecek? Yavuz Ağıralioğlu'ndan seçim sonrası paylaşımı: Bedelini kim ödeyecek?

39 İLÇE BELEDİYE BAŞKANI KATILDI

Önceki gün düzenlenen toplantıya 39 ilçe belediye başkanlığı ve teknik ekipleri  katılarak olası İstanbul depremi ile alakalı maddeleri sıralandı.

'HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI'

Sosyal medya hesabından açıklamalrda bulunan Dr. Buğra Gökce, şunları söyledi:

“Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun deprem dirençli kent vizyonu ile hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda uygulama adımlarımız hızlanıyor. Afet sürecinde, koordinasyon yetisinin, asayiş, lojistik, kurtarma vb. süreçlerde ne denli önemli rol oynadığını hepimiz gördük. İBB ve ilçe belediyeleri arasındaki ortak işbirliğinin öneminin farkında olarak, seferberlik ruhunu kaybetmeden, süreci ilerletmemiz çok önemli. Deprem dirençli bir kent istiyorsak hazırlık süreçlerinin tamamında çağdaş temellere dayanan hakikatlerle ve sağduyuyla konuya yaklaşmamız gerekiyor. Denetimden, yönetmelik değişiklerine, güçlendirme veya yenileme çalışmalarına varan çok faktöre sahip bir konuda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Tüm ilçe belediye başlanlıkları ve teknik ekiplerine katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunarım. Ortak gündem toplantılarımızı sıklaştıracak ve koordinasyonu hızlı şekilde ilerleteceğimizden şüphem yok. Biz de başarabiliriz! Sağduyu, akıl ve seferberlik ruhuyla hep birlikte" 

ZEMİN KATLARDA KOLONLARIN KESİLMESİNİ ÖNLEMEK

Gökçe, 7 maddelik eylem planınıda şu şekilde açıkladı:

Uzlaşı kültürüyle riskli yapılarda dönüşümü ateşlemek.
Kira yardımını ekonomi şartlara uygun hale getirmek. 
Kamu yararına maliyetine güçlendirme gerçekleştirmek. 
Zemin katlarda kolon-kiriş kesilmesinin önüne geçmek. 
İnşaatlarda imar ve yapı denetimini gerçekleştirmek. 
Depreme duyarlı park ve meydanlar oluşturmak. 
Kurtarma ve afete müdahalede yerel kapasiteyi artırmak.