Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuştu.

Eylül ayında ihracatın yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolara ulaştığını belirten Gülle, paritedeki düşüşün eylül ihracatına 1,8 milyar dolarlık negatif etki yaptığını açıkladı.

“Euro/dolar paritesindeki değişimin negatif etkisi eylülde de ne yazık ki devam etti” diyen Gültepe, “Yılbaşında 1,15 seviyelerinde olan parite eylülde 0,96 seviyesine kadar geriledi. Yılın son çeyreğine girerken paritenin ihracatımıza olumsuz etkisi 10 milyar doları aştı” diye konuştu.

Gültepe, “Bu kritik dönemde özellikle Euro Bölgesi’ne ihracat yapan firmalarımızın parite riskini göz önünde bulundurarak fiyatlandırma yapmaları önem arz ediyor” dedi.

Avro bölgesi yıllık TÜFE açıklandı: Borsalar yükselişe geçti Avro bölgesi yıllık TÜFE açıklandı: Borsalar yükselişe geçti

‘ENERJİ KRİZİ BAZI SEKTÖRLERDE TALEBİ ARTIRACAK’

Dünyanın bir enerji krizi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Gültepe, özellikle Avrupa’yı etkileyen enerji krizini dikkatle takip ettiklerini söyledi.

Sektör başkanlarıyla yaptıkları toplantılarda, enerji krizinin bazı sektörler için bir fırsat, bazı sektörler için ise risk oluşturduğunu gördüklerini anlatan Gültepe, şöyle devam etti:

“Enerji yoğun sektörlerde Türkiye güvenilir tedarikçi olarak öne çıkıyor. Özellikle demir-çelik, çimento, seramik, cam, gübre gibi sektörlerde talep artışı olacağını tahmin ediyoruz.

Enerji krizi nedeniyle Avrupa yeşil dönüşümü ikinci plana atmış görünüyor. Ancak önümüzde Yeşil Mutabakat gibi iddialı bir hedef bulunuyor.

Kriz atlatıldıktan sonra Avrupa bu hedefe çok daha fazla odaklanacak. Dolayısıyla ihracat ailesi olarak sadece bugüne değil, yarınlara da hazırlanmak durumundayız.”