Birçok yiyecek, tekrar ısıtıldıklarında toksin yaymaktadır. Bu sebeple, bu yiyecekleri salatalarda veya soğuk yemeklerle tüketmek daha risksiz bir yaklaşım olabilir. Özellikle bazı besinleri tekrar tekrar ısıtmak sindirim sorunlarına hatta besin zehirlenmelerine yol açabilir. Sağlıklı beslenme için sadece doğal gıdalar kullanmak yeterli değil. Hangi malzemelerle yapıldığı, nasıl pişirildiği, nasıl ve ne kadar süre saklandığı da iyi beslenmenin önemli şartları arasında. İşte tekrar ısıtmamanız gereken yemekler…

1. Ispanak

Ispanak Nasıl Sotelenir? Nasıl Kavrulur? - Yemek.com

Hepimizin bildiği en yararlı yiyeceklerden biri olan ıspanağı yeniden ısıtmaktan kaçınmak gerekiyor. İçerisinde bulunan nitrat ısıtıldığında yüksek ısıya maruz kaldığından nitrite dönüşüyor. Bu da ıspanağı oldukça tehlikeli bir hale getiriyor.

2. Mantar

Kültür Mantarı - Yemek.com

Besin değeri oldukça yüksek olan mantar soğuk yenmelidir. Isıtıldığında besin kompozisyonu değiştiğinden karın ağrısı ve şişlik yapar.

3. Tavuk

ikincisi sıkıntılı Bir şekilde kilo aldırmayan tavuk yemekleri -  minyurov.com

En tehlikeli yemeklerden biri tavuktur. Tavuk ya pişer pişmez ya da piştikten sonra soğuk şekilde yenmelidir. Tavuk çabuk bozulan bir besin olduğu için de tavuk zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir.

4. Patates

Fırında patates kızartması - Acıbadem Hayat

Pişirildikten sonra 4-5 gün muhafaza edilebilen patatesi de ısıtmadan soğuk bir şekilde yemek gerekiyor. Tekrar ısıtıldığında tadı da oldukça değişiyor.

5. Pancar

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir, nasıl tüketilmeli? Kırmızı pancar neye  iyi gelir? Pancar suyu nelere iyi geliyor? - Sağlık Haberleri

Pancar da tıpkı ıspanak gibi nitrat içerir ve ısıtıldığında nitrite dönüşür.

Beklenen oldu! İki ilimize mevsimin ilk karı düştü Beklenen oldu! İki ilimize mevsimin ilk karı düştü

6. Kereviz

7 Püf Noktasıyla Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır? - Yemek Tarifleri | Güzellik  Bakım | Sağlık ve Yaşam

Kerevizin içinde de nitrite dönüşen nitrat bulunuyor. Uzmanlara göre yeniden ısıtılan kereviz kanserojen etki yaratabiliyor.

7. Yumurta​

​​​​​​
Rafadan Yumurta Nasıl Pişirilir? - Chef Mutfakta

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı yumurtanın da asla ikinci kez ısıtılmaması gerekiyor. Çünkü ikinci kez ısıtıldığında toksit üretmeye başlar ve bu da bize zarar verir.

8. Pirinç

Baldo Pirinç Kg, , Makbul - Fiyatı ile Makbul'de.

Evet ne yazık ki pilavı da ısıtmamamız gerekiyor aksi taktirde midemizi ve böbreklerimizi ağrıtabilir.

Kaynak: ONEDİO