İngiltere’de “Just Stop Oil (Petrolü Durdurun)” adlı çevreci grubun iki üyesi Vincent van Gogh'un Ayçiçekleri tablosuna domates çorbası fırlattı.
İklim aktivisti iki kadın, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un Londra’daki National Gallery’de yer alan ve yaklaşık 72,5 milyon sterlin (1.5 milyar lira) değerindeki ünlü tablosunun üzerine iki konserve kutusundaki domates çorbasını fırlattı.

Galerinin 43 numaralı odasında, iklim protesto grubunun iki genç destekçisi, Van Gogh’a ait camla korunan tablonun üzerine çorba attı. Ardından da galeri ziyaretçilerinin şaşkın bakışları altında kendilerini, sanat eserinin altındaki duvara yapıştırdılar.

Eylemcilerden 21 yaşındaki Phoebe Plummer “Daha değerli olan nedir, sanat mı yoksa yaşam mı?” diye seslenirken, 20 yaşındaki diğer eylemci Anna Holland da “Yemekten daha değerli mi? Adaletten daha fazla mı? Bir tablonun korunmasıyla mı yoksa gezegenimizin ve insanların korunmasıyla mı daha çok ilgileniyorsunuz? Milyonlarca aile aç ve ısınamıyor. Bir teneke çorbayı bile ısıtmaya güçleri yok” diye bağırdı.

Aktivist grup, son iki haftadır Londra’nın merkezindeki yollarda oturma eylemleri düzenliyordu.

Oyuncu Güzin Çorağan vefat etti Oyuncu Güzin Çorağan vefat etti

Ulusal Galeri’deki ziyaretçiler de eylem hakkında karmaşık görüşlere sahipler. Bir ziyaretçi, eylemlerin nedenini anlayabildiğini, ancak güzel bir sanat eserinin hedef alınmasından endişe ettiğini söyledi: “İnsanları sorunlar hakkında düşünmeye sevk etmeye çalışıyor olabilirler, ancak tek yaptıkları insanları gerçekten sinirlendirmek ve kızdırmak. Gezegenin böylesine büyük bir sorununu düşünmeyen kişi, Ulusal Galeri’de dolaşacak tipte biri değildir.”

Ayçiçekleri tablosu bir cam ekranla korunduğu için eylemden herhangi bir zarar görmedi.