Ekonomik kriz, kamunun astronomik harcamalarına engel olamıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, “Yakıştı mı, yakıştı” paylaşımları ile gündeme gelen hükümet konakları için Ocak 2022-Ocak 2023 döneminde harcanan para, 1 milyar 147 milyon liraya ulaştı. Tartışmalı hükümet konakları inşaatında son örnek ise Ankara Altındağ oldu.

75,4 MİLYON LİRA

BirGün’de yer alan habere göre, Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), 16 Aralık 2022 tarihinde, “Ankara Altındağ Hükümet Konağı Yapılması Yapım İşi” başlıklı ihale açtı. Toplam dokuz şirketin teknik şartnameyi incelediği ihaleye yalnızca iki şirket teklif sundu. Valiliğe bağlı YİKOB, tekliflerden birini gereksiz kılarak ihaledeki teklif sayısını bire düşürdü. Teklif üzerinde yapılan değerlendirmenin ardından 4 Ocak’ta Cankır İnşaat isimli şirket ile sözleşme imzalandı. Sözleşmenin bedelinin 75 milyon 490 bin lira olduğu öğrenildi.

16 OCAK’TA BAŞLAYACAK

Edinilen bilgiye göre, Altındağ’a inşa edilecek hükümet konağı için ilk çivi, 16 Ocak’ta çakılacak. Konağın yapımı, 10 Ocak 2024 tarihine kadar tamamlanacak. Konak, bodrum, zemin kat ve artı iki kat olmak üzere toplam dört kattan oluşacak. Konak için ikmal inşaatı gerçekleştirilmezse, maliyet 75,4 milyon lira olacak.

Ocak 2022-Ocak 2023 döneminde inşa edilen ve toplam maliyeti 1.1 milyar liraya ulaşan hükümet konaklarından bazıları ve harcanan para şöyle:

Pakistan'da camiye bombalı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var Pakistan'da camiye bombalı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

-Antalya Serik Hükümet Konağı: 127,2 milyon lira

-Siirt Hükümet Konağı: 35,9 milyon lira

-Gaziantep Hükümet Konağı: 30,2 milyon lira

-Erzurum Hükümet Konağı: 31,2 milyon lira

-İzmir Tire Hükümet Konağı: 59,8 milyon lira

-Trabzon Sürmene Hükümet Konağı: 47,2 milyon lira