Milyonların merakla beklediği seçim tarihinin netleşmeye başlamasıyla birlikte iktidarın seçim yatırımları da açıklanmaya devam ediyor. Daha önce TOKİ konutları, orta gelirliye ev kredisi kampanyası, öğrenci kredi borçlarında faizlerin silinmesi gibi adımlar atan iktidar bu kez 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarını sildi. Dün akşam Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesi olarak adlandırılan düzenlemenin ayrıntılarını duyurdu.

KYK DÜZENLEMESİ

Bakan Karaismailoğlu: Yoğun bir seferberlik var Bakan Karaismailoğlu: Yoğun bir seferberlik var

Erdoğan, “Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacağı için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz. Matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini de sağlıyoruz” dedi.

KYK kredi borçlarına yönelik endeks düzenlemesini anımsatan Erdoğan, “Endeskt dışındaki borcun da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz” diye konuştu.

İcralık borçlara yönelik de “müjde” açıklayan Erdoğan, “2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi dairelerimize vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarla 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz” ifadelerini kullandı.