İlerici Kadınlar Derneği, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkisi altına alan deprem felaketlerinin ardından dayanışma kampanyası düzenleyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde deprem bölgesinde kadınlarla buluşuyor.

Dernekten yapılan açıklama:

'PADİŞAHLIK YÖNETİMİNDEN FARKSIZDIR'

"Yıllardır rant uğruna bilimsel gerçekler göz ardı edilerek, emekçilerin ihtiyaçları değil sermayenin kar hırsı gözetilerek kurulan yeni rejim bugün yüzbinlerce yurttaşımızı enkaz altında bırakmıştır.

Cumhuriyet kurumlarının tasfiyesiyle kurulan yeni rejim, yüzlerce yıl öncesinden, padişahlık yönetiminden farksızdır.

Depremden sonra günlerce gerekli koordinasyonun kurulmaması, yetkili kurumların harekete geçmemesi bu yönetim anlayışının ve devlet yapısının hangi kesimleri gözeterek işlevlendirildiğinin kanıtıdır.

İETT, 700 şoförü kadrosuna katacak İETT, 700 şoförü kadrosuna katacak

'HİJYEN VE SAĞLIK İHTİYAÇLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR'

Kurulan yeni rejim bir avuç egemenin dışında toplumun tebaa haline getirildiği bir rejimdir. Ülke kaynaklarının bir avuç patrona, yandaşa ve rantçıya tahsis edildiği, halkın ise her türlü hastalık, salgın, afet ve savaşlarla kırıldığı bir rejimdir.

AK Parti eliyle kurulan yeni rejim emekçileri, kadınları, gençleri, çocukları enkaz altında bırakıyor. Enkaz altından sağ kurtulmayı başaran emekçiler ise soğuk hava koşulları, hastalık riski ve barınma sorunları ile baş başa bırakılıyor.

Kadınların deprem bölgesinde güvenlik içinde barınmaları, hijyen ve sağlık ihtiyaçları göz ardı ediliyor. Ailelerini kaybeden çocukların tarikat ve cemaatlere teslim edildiği haberleri basına yansıyor, refakatsiz çocukların akıbeti ise belirsizliğini koruyor."