Ataşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda yeni gelişme! Ataşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda yeni gelişme!

AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Recep Özel'e "Namussuz, be alçak herif, aciz bir insansın, cahil herifler", "Vizyonsuz diyen adam kendini bir tımar etsin" ifadelerini kullanan MHP'li eski Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a Isparta Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu görevlisine hakaretten açılan davada adli para cezası verildi.

T24'de yer alan habere göre Isparta 6. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2 Aralık'ta verilen kararda Günaydın hakkında yeterli, etkin ve caydırıcı olacağı gerekçesiyle alt sınırdan ceza verildiği belirtildi.

'TAKDİREN ALT SINIRDAN ADLİ PARA CEZASIYLA...'

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verirken kararda şu ifadeler kullanıldı: "Her ne kadar sanık Yusuf Ziya Günaydın'ın müşteki Recep Özel'e yönelik olarak alenen hakaret suçunu işlediğinden bahisle TCK 125/1 maddesi uyarınca cezalandırılması talebi ile kamu davası açılmış ise de sanığın eyleminin bir bütün haliyle kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçuna uyduğu sabit görülmekle; kişiliği ve suçun işleniş şekli nazara alınıp yeterli, etkin ve caydırıcı olacağı kanaatiyle adli para cezası tercih edilerek eylemine uyan TCK'nın 125/3-a maddesi uyarınca takdiren alt sınırdan adli para cezasıyla cezalandırılmasına, suçun alenen işlenmesi nedeniyle sanığın cezasının TCK'nın 125/4. maddesi uyarınca 1/6 oranında artırılarak, sanığın dosyaya yansıyan iyi hali, geçmişi ile cezanın etkili ve uyarıcı olacağı hususunda oluşan kanaat dikkate alınarak cezasının TCK'nın 62. Maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirilerek, sanığa verilen cezadan CMK 251/3 maddesi gereğince 1/4 oranında indirim yapılmasına, sanığa hükmolunan cezanın nevi ve miktarı ve sanığın adli sicil kaydında yer alan sabıkasının silinme koşullarının oluşmuş olması, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate varıldığı anlaşılmakla CMK'nın 231/5 maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilerek hüküm kurulmuştur."