İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doğalgaz indirimi sorusuna yanıt veren İmamoğlu, “Hükümetin bir katkısı yoktur, İGDAŞ’ın payının kesilmiş hali vardır” dedi.

Sedat Peker ve Ünsal Ban davasında sürpriz gelişme: O isim tanık olarak dinlenenecek Sedat Peker ve Ünsal Ban davasında sürpriz gelişme: O isim tanık olarak dinlenenecek

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

"Doğalgaz indirimi yaptık diye açıklamalarını gülümseyerek izliyorum. Yapılan şey doğalgaz indirimi değil.

Doğalgazın İstanbul’daki dağıtımını İGDAŞ yapıyor. İGDAŞ Türkiye’deki doğal gazın payını en çok dağıtan kurum. Tarifelerini planlayan EPDK. Genelde istişarelerle bu konular tartışılır, konuşulur. Ama hiçbir istişare yapmadan biz indirim yaptık diye bir açıklamayla tariflediler. Burada yaptıkları şey İGDAŞ'ın kendini idari paylarını yönettiği kısmın yüzde 56'sını keserek bir fiyat açıklamaları oldu.

Yani aslında İGDAŞ'ın payından kesmiş oldular. Yoksa İGDAŞ'a girişle ilgili herhangi bir indirim yoktur. Ama her halükarda gerçekten İGDAŞ'ın şu anda bu var olan payıyla beraber idari giderlerini bile karşılayamama riski vardır. Bu aslında tabiri caizse İstanbul'un kurumlarının elini daralatma girişimidir.

Ona rağmen  ben şöyle bakıyorum; her koşulda şu zor günlerde ekonominin zor koşullarında, İGDAŞ olarak İBB olarak İstanbulluların bütçesine bir katkı sunuluyorsa bu bizim için sevindiricidir. Ama söyleyeyim hükümetin bir katkısı yoktur. İGDAŞ’ın payının kesilmiş hali vardır, bütün vatandaşlarımız bunu bilsin."