İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası davasının gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme, 17 sayfalık gerekçeli karar yazdı.

Gerekçeli kararda, Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine karşı hakaret suçunun basın önünde işlediği, yüksek yargı üyelerine rencide edici şekilde hakaret ettiği belirtildi.

İmamoğlu "Bu Beştepe'de yazılmış bir senaryodur. Bu seçimi kaybedeceğini anlayan iktidar, bu seçimi kazanmak için yapılacak her şey mübahtır yolunu izliyor" ifadelerini kullandı.

Ataşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda yeni gelişme! Ataşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda yeni gelişme!

İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "CHP'de kaybettiği itibarı bizlere saldırarak, meseleleri demagojiyle anlatmaya çalışanlar boşuna çırpınış içindedir. Bu bahsedilen kişi İmamoğlu saygılarını sunarak beni aramıştır. Bana, 'CHP Genel Merkezi beni sevmiyor, bana yardımcı olur musunuz' diye ricası olmuştur" sözlerine de tepki gösterdi.

'SEVİYENİN BU KADAR DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRMEDİM'

İmamoğlu'nun konuşmaları:

"Ben hiç kimseye telefon açmadım, açmam. Kimseye de ailemi şikayet etmem. Siyasi hayatımda da kişisel hayatımda da yapmam. Bunu birçok iftirayla karşı tarafı lekelemeyle hayatını geçirmiş, bir günde partisini terk edip başka partiye gittikten sonra 180 derecde sözlerini değiştirmiş insandan anlamasını beklemiyorum. Bu şahsın zat-ı muhterem şahıs, sayın bakan 'beni aradı, bana saygılarını sundu ve bu münasebetle bir iş konusunda yardım istedi.' Ben şaşkınlığın böyle bir yalanla birleştiği bir anı, seviyenin bu kadar düştüğünü görmedim. Kendisiyle masada bir kez toplantı yaptım. Adalar aracının çalışabilmesi için 6 saat tartıştık. Sayın Cumhurbaşkanı telefonla toplantıya katıldı da onay aldık. Masa dışında da 2 kez telefonla görüştüğüm doğrudur.

'ACİZLİĞİNİZİ MİLLETİMİZ GÖRDÜ'

Birinde benim çalışma arkadaşlarıma ayar verme girişiminde bulunduğu telefon konuşmamızda kendisine haddini bildirdim. Diğerinde de İSKİ'ye bir valinin geçiş iznini almak için aradığında yine yalan ve iftirayla dolu cümlelerinde kendisine iade-i cevabımı telefonda verdim. Onun için benim telefonda konuşma biçimimi en iyi bilen bakanlardan birisidir. Saygı çerçevesinde konuşan her bakanla da nasıl saygılı hitap ettiğimi de yine aynı kabinede bulunan saygın bakanlar da bilir. Onlara sorabilir.

Kendisinin üslubuna hak ettiği şekilde cevabını verdim. Hiçbir belgemize cevap veremedi. Ey sayın bakan acizliğini milletimiz gördü.

'KENDİNİ MAĞDURİYET SINIFINA KOYUP O SANDALYEYE OTURMAYA KALKMA'

Sana tavsiyem pılını pırtını topla, ceketini al evine git. Daha fazla kendini paralama. Bu zavallığın üzerinden de ekranlar önünde gözü neredeyse buğulanacak şekilde kendini de mağduriyet sınıfına koyup o sandalyeye oturmaya kalkma.Çok mazlumun ahı var sende. Seni Allah'a havale ediyorum, seni seçilmiş sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a havale ediyorum."

'İSPAT EDEMEZSEN İSTİFA ETMELİSİN'

İmamoğlu açıklama öncesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise Soylu'ya istifa çağrısında bulunmuştu. İmamoğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bakan Soylu “Saygılarımla” diyerek kendisini aradığımı ve yardım istediğimi söylemiş. Bu kuyruklu bir yalan! İstihbarat sende, telefon takibi sende, tüm bilgilere erişme gücün var. Bunu ispat edersen ben, edemezsen sen istifa etmelisin. Hodri meydan" ifadelerini kullandı.