Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret iddiasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hapis cezası ve siyasi yasak talebiyle yargılandığı davada geçen günlerde karar çıktı. Mahkeme heyeti İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Kararın İstinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek. 

Ekrem İmamoğlu, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamasının satırbaşları şu şekilde:

"İstanbul’a ve bu ülkeye hizmet etmeye kararlı bir insan olarak, bu yanlışları yapan savcıların, hakimlerin bile çoluğuna çocuğuna hizmet edeceğim. Güzel hizmetler sunacağım. Güzellikler, iyilikler milletimizle olsun. Adalet, herkese lazım. Çok enteresan bir durum ama bunlar ülkemizde ilk kez yaşanmıyor."

'Eski savcının İsmail Çataklı hakkındaki itirafı görmezden gelindi' iddiası 'Eski savcının İsmail Çataklı hakkındaki itirafı görmezden gelindi' iddiası

'YAPILAN BÜYÜK YANLIŞI GERİ DÖNDÜRMELERİNİ İSTİYORUZ'

İstanbul'un onlar için büyük bir kayıp olduğunu belirten İmamoğlu, "Ama biz işimize odaklıyız bundan sonra yapacaklarımıza ve yüce Türk yargısını hakkıyla temsil edecek olan yargıçlara, hakimlere güvenmek istiyoruz. Onların doğru kararlarıyla bu yapılan büyük yanlışı geri döndürmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'HER AKŞAM RÜYALARINA GİRDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM'

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in kendisine ilişkin "Cumhurbaşkanımıza imreniyor" açıklamasına yanıt veren İmamoğlu:

"Benim böyle bir imrenecek bir tarafım yok. Keşke imrensem. Keşke hem İstanbul'a yaptıkları üzerinden hem de Türkiye'ye yaptıkları üzerinden keşke ama keşke imrenebilsem. Her akşam rüyalarına girdiğimi düşünüyorum" dedi.

'BİZ İŞİMİZE BAKACAĞIZ, O DA İŞLERİNİ YAPMAYA GAYRET ETSİN'

İçişleri Bakanı Soylu'nun, dün akşam yaptığı, "Mahkeme kararını etkilemeye çalışıyorlar. Biz yapsak çarmıha gererlerdi" açıklamasına ilişkin cevap veren İmamoğlu, "Çöpleri bile toplayamıyorlar diye bir beyanı olmuş aynı konuşmanın içerisinde. Sayın İçişleri Bakanı, çöpleri ilçe belediyelerinin topladığını dahi bilmiyor. Zaten İçişleri Bakanlığı'na başlarken bu konuda tek bir yönetmelik, kitap okumadığını beyan etmişti. Hala okumamaya, ezberden savurmaya devam ediyor. O savruladursun, biz işimize bakacağız. O da işlerini yapmaya gayret etsin." 

AK Parti ve MHP tarafından yapılan "kesinleşmemiş bir karar üzerinden mağduriyet yaratıyorlar" ifadelerine ilişkin ise İBB Başkanı İmamoğlu, "Ne için fikirlerini söylemiyorlar? Kesinleşmemişte olsa madem onları yaralayan bir tarafı var. Ne için bir yorum yapmıyorlar? Her iki siyasi partisinin içinden yorum yapan, beni arayan insanlar var. Laf edeceklerini yetkili kurumlardan ne düşündüklerini de söylesinler.