Güney Kore ve ABD’den 'tam ölçekli' saldırılara karşı canlı atış tatbikatı Güney Kore ve ABD’den 'tam ölçekli' saldırılara karşı canlı atış tatbikatı

İşgal altındaki Ukrayna’ya ilk kez kredi verecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF), 15,6 milyar doları duyururken, kredi, Ukrayna'nın işgalden bu yana aldığı en büyük finansman paketlerinden biri olacak.

IMF ayrıca, kısa süre önce kredi verme kurallarında değişikliğe giderek "olağanüstü derecede yüksek belirsizlikle" karşı karşıya olan ülkelere kredi verilmesine onay verdi. 

BATI ÜLKELERİNDEN GÜVENCE

IMF yetkilisi Gavin Gray yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ekonomi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. 2022'de faaliyet yüzde 30 daraldı, sermaye stokunun büyük bir kısmı yok edildi ve yoksulluk seviyesi tırmandı. Program, yeni fonun son derece yüksek belirsizlik altında borç verme politikasına uygun olarak tasarlandı ve G7 ve AB gibi bağışçılardan güçlü finansman güvenceleri bekleniyor" dedi.

Gray ayrıca, daha fazla ayrıntı vermeden, anlaşmanın uluslararası bağışçılardan ve ortaklardan Ukrayna için "büyük ölçekli imtiyazlı finansmanı harekete geçireceğini" söyledi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER