Dün akşam Ankara'da 4. Kolordu Komutanlığı'nda askerlerle bir araya geldiği iftar programında konuşan Erdoğan'ın Kıbrıs ile ilgili sözleri Yunanistan'ı ayağa kaldırdı.

Son dönemde normalleşme adımlarının atıldığı Ankara-Atina hattında ipler yeniden gerildi... 

Dün akşam Ankara'da 4. Kolordu Komutanlığı'nda askerlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Kıbrıs’ta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, Kıbrıs tamamen bizim olurdu" sözleri Yunanistan'da tepki çekti. 

Fırat Kalkanı bölgesinde, saldırı hazırlığındaki 3 PKK'lı öldürüldü Fırat Kalkanı bölgesinde, saldırı hazırlığındaki 3 PKK'lı öldürüldü

Cumhurbaskani Erdogan Dan Irak Ve Suriye Mesaji 1710792084 33 X750

YUNANİSTAN AYAĞA KALKTI

Yunanistan'da ana muhalefet partisi SYRIZA, Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi. SYRIZA, Yunan hükümetine çağrıda bulunarak Erdoğan'ın sözlerine resmi bir tepki gösterilmesi talebinde bulundu. SYRIZA, Erdoğan'ın sözlerini kınarken bir açıklama yayınladı. 

"GEREKLİ EYLEMLERLE DİPLOMATİK YANIT VERİLMELİ"

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vicdansız açıklamaları, Kiriakos Miçotakis hükümetinin kayıtsızca ısrar ettiği Türk-Yunan ilişkilerindeki 'olumlu iklimi' açıkça baltalamaktadır. Atina Deklarasyonu'nun imzalanmasından sadece üç ay sonra, Türkiye bir kez daha deklarasyonun ruhunu ihlal etmektedir" denildi. 

Yunan muhalefet partisi, "Hükümet bu tür kabul edilemez ve kışkırtıcı açıklamaların Yunan-Türk ve Avrupa-Türk ilişkilerine zarar verdiğini açıkça ortaya koyacak gerekli diplomatik eylemlerle yanıt vermeli" açıklamasını yaptı. SYRIZA, Miçotakis hükümetini şeffaf olmayan bir dış politika izlemekle suçladı.