Bakanlıktan yapıla açıklamada, "İran'daki son terör eylemlerini kınamak ve aşırılık yanlılarına güvenli bir sığınak sağlamamak uluslararası toplumun ve uluslararası meclislerin görevidir" denildi.

ıran foto

‘KASITLI YAPILIYOR’ VURGUSU

Dışişleri bakanlığı, yabancı "kaos teşvikçilerinin" İran'daki ayaklanmalara kasıtlı olarak tepki vermediğini vurguladı. Açıklamada, Tahran'ın faillere ve "onları destekleyen hükümetlere" karşı "dava açma" hakkını saklı tuttuğu belirtildi. Bakanlık, "İran milleti ve uluslararası toplum son günlerde İze, İsfahan ve Meşhed'de güvenlik güçlerinin yanı sıra masum sivillerin de katledilmesine tanık oldu" diye ekledi. 

‘İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAYIN!’

AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye 3 milyon Euro'luk yardım AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye 3 milyon Euro'luk yardım

Daha önce Tahran, ABD ve İngiltere'yi başörtüsünü yanlış taktığı için gözaltına alındıktan sonra polis nezaretinde hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek kisvesi altında son ayaklanmalara doğrudan karışmakla suçladı. İranlı yetkililer, onun ölümünün önceden var olan bir durumdan kaynaklandığında ısrar ediyor.

Son zamanlarda, ülke çapındaki göstericiler defalarca İran kolluk kuvvetleriyle çatıştı. Bu hafta, ülkenin çeşitli bölgelerinde sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar gerçekleşti.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER