1 Mayıs gözaltılarında yeni gelişme: 27 kişi hakkında tutuklama istendi 1 Mayıs gözaltılarında yeni gelişme: 27 kişi hakkında tutuklama istendi

Türkiye'de IŞİD'in Horasan koluna saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilmişti ve bir operasyon gerçekleştirilmişti. Operasyon sırasında, Horasan koluna mensup olduğu belirlenen Tacikistanlı terörist Somon Zokirzoda gözaltına alınmıştı. 22 yaşındaki Zokirzoda'nın Türkiye'ye resmi kanallarla geldiği, ancak oturum izni bulunmadığı belirlendi.

Sözcü TV'nin aktardığına göre Zokirzoda, Zeytinburnu'nda Süleymancılar tarikatına ait bir yurtta kalmış.

Zokirzoda emniyetteki ifadesinde, "Süleymancılara ait yurtta kaldım" şeklinde beydanda bulunmuş.

Operasyon kapsamında yapılan incelemelerde, Zokirzoda'nın IŞİD'in Horasan kolu ile iletişim halinde olduğu ve konsolosluklara yönelik saldırılar için hazırlık yaptığına dair belirtiler tespit edildi. Zokirzoda'nın telefonunda ele geçirilen mesajlarda, saldırıya hazır olduğunu ifade ettiği ortaya çıktı.

Güvenlik güçleri, yapılan değerlendirmelerde Zokirzoda'nın IŞİD'in İstanbul'da gerçekleştirmeyi planladığı eylemlerden biri olan İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasının ardından planlanan eylemler arasında olduğunu belirtti. Operasyon kapsamında, terör örgütüne eleman geçişi sağlayan kişilerden birinin Zokirzoda'ya Afganistan'a geçiş için belgeler verdiği ve bu süreçte işbirliği yaptığı bilgisi de yer aldı.

Bir örgüt yöneticisi, ifadesinde Zokirzoda’nın bilgilerini örgüt merkezine ilettiğini ve kendisini Afganistan’a geçireceklerini fakat başaramadıkları söyledi.

Dasdqwrghbvc