Işık Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Şile kampüsünde yoğun bir katılımla gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanılan törene Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Sutaşır ve Şile mülki ve idari amirleri de katıldı.

Törende konuşan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, 2022-2023 Akademik Yılının verimli ve başarılı olması dileğiyle sözlerine başlayarak “60 yıl çalışacak 100 yıl yaşayacaksınız, daha önce dünyanın karşılaşmadığı problemleri çözmek zorunda kalacaksınız. Elinizdekiyle yetinmeyin, ufkun arkasını görmeye çalışın, kendinizi yenileyin, statükoya teslim olmayın, problem çözerken yeni problemler kurgulamayı bilin. Başarılı olanlar eleştirel düşünenler, sorgulayanlar, yetinmeyenlerdir. Hayata geçirdiğimiz ve ‘IŞIK’lı Akademik Eğitim Modeli’ adını verdiğimiz interdisipliner, modüler eğitim sistemiyle yaratıcı düşünme ve 21. Yüzyıl yetkinliklerine sahip eleştirel düşünen, iletişim, işbirliği ve yaratıcılık becerileri yüksek insanlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

FARKLI OLUN, ‘İCAT ÇIKARIN!’

Akademik eğitimin sadece bilimsel bilgiyle sınırlığı olmadığa dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, eleştirel düşünen, sorgulayan, irdeleyen bir anlayışın uzantısı olduğunu da vurguladı. Üniversitelerin her görüşe açık, demokratik ve çoğulcu bir yapıya sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kahraman, bu nedenle üniversiteleri güçlü olan toplumların krizler ve sorunlar karşısında yıkılmayacaklarını, kolayca aşacaklarını da sözlerine ekledi. 
Gençlerin soru sormak, hayal kurmak ve yaratıcı düşünce konusunda engellenmemesi gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, “hayatınız boyunca ailenizden, öğretmenlerinizden duyduğunuz 'başımıza icat çıkarma' sözünün aksine ‘icat çıkarın.’ Lütfen kendinizi zorlayın, basitlikten kaçının, farklı olun, farkındalık yaratın. Hepinizi çok seviyoruz. Yeni akademik yıl hepimize kutlu olsun” diyerek sözlerine son verdi. 

İş sadece '3' harflilerle bitmedi... Skandalın arkası da var İş sadece '3' harflilerle bitmedi... Skandalın arkası da var

'HEDEFİMİZ İYİ İNSAN, İYİ YURTTAŞ YETİŞTİRMEK'

Rektör Prof. Dr. Kahraman’ın ardından öğrenciler ve konuklara hitap eden Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Serdar Sarıgül ise eğitimde, Büyük Önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirme sorumluluğu ve görevi olduğunu dikkat çekerek Işık Üniversitesi’nin bu sorumluluk ve görev bilinciyle kurulduğunu vurguladı. Sarıgül sözlerine şöyle devam etti: “Hedefimiz, adını yüce Atatürk’ten, öğretim geleneğini 136 yıllık köklü Feyziye Mektepleri Vakfı’ndan alan FMV Işık Üniversitesinin vermiş olduğu değerlerle bilimin ışığında, ülkesi ve dünya için sorumluluk duyan, dürüst, adaletli, ifade ve inanç özgürlüklerine saygılı iyi insanlar, iyi yurttaşlar yetiştirmektir.” Sarıgül, Işık Üniversitesi’nde hayata geçirilen “IŞIK’lı Akademik Eğitim Modeli” ile geleneksel üniversite modellerini aşarak, tamamen özgün, geleceğin dünyasına şekil ve yön verecek mezunlar yetiştiren yepyeni bir eğitim anlayışını amaçladıklarını da sözlerine ekledi. 

'BİRLİK VE BERABERLİKLE BU KRİZİ DE AŞACAĞIZ'

Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel ise yaptığı konuşmada yeni eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanını hep birlikte yaşadıklarını söyledi. Konuşmasında içinde bulunduğumuz ekonomik ve politik krizlerin, çatışmaların yol açtığı belirsizliklerin ülkemizi de olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken Akın Süel sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin, vakfımızın ve üniversitemizin böyle bir dönemden en az hasarla çıkmasının yolu birlik ve beraberlikle, ortak akıl ile üretilebilir. Böylesi dönemlerde birbirimizi daha iyi anlamaya çalışmak ve farklılıklarımıza saygı göstermek de çok önemlidir.”

Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 136 yıllık tarihsel süreci içinde birçok güçlük ve krizle karşılaşmasına rağmen hepsini başarıyla aştığını ve bu krizi de aşacaklarını dile getiren Akın Süel “Cumhuriyetimizin 100. Yılına 1 kala Atamızın açtığı yolda 5 yerleşkede, anaokulundan üniversiteye kadar kesintisiz eğitim sunmaktan büyük bir onur duyuyoruz” diye konuştu. 

FMV Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Akın Süel, başlangıçların heyecan verici olduğunu dile getirerek IŞIK’lı bir geleceği seçerek Üniversitemize yeni başlayan öğrencilerimize başarılar diledi. 

'DÜNYA NEREYE GİDİYOR' DERSİ VERİLDİ

Işık Üniversitesi İklim Elçisi Ahmet Kargı ve Öğrenci Konseyi Başkanı Ethem Nazilli’nin de konuşma yaptığı Tören, ülkemizin yetiştirdiği en değerli aydınlardan, Terakki Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı Kurucu Üyesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurucu Rektörü, ülkemizin yetiştirdiği en değerli aydınlardan, öğretim üyesi ve ekonomist Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’ın “Dünya Nereye Gidiyor?” konulu ilk dersiyle sona erdi.