İspanya’nın İngiltere karşısında 1-0 galip geldiği Kadınlar Dünya Kupası’nın kutlama törenine gölge düşüren ‘öpüşme skandalı’nın yankıları sürerken, hareketinden dolayı özür dileyen İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanı Rubiales hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. 

Dünya futbolunun yönetim organı FIFA’dan yapılan açıklamada, "FIFA Disiplin Kurulu, İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'e, final sırasında yaşanan olaylara dayanarak kendisi hakkında disiplin soruşturması başlatılacağını bugün bildirdi" ifadesine yer verildi.

UEFA ülke puanı sıralamasında güncel durum: Türkiye kaçıncı sırada? UEFA ülke puanı sıralamasında güncel durum: Türkiye kaçıncı sırada?

FIFA ayrıca, olayın "FIFA disiplin kurallarının 13. maddesinin 1. ve 2. fıkralarının ihlalini teşkil edebileceğini" bildirdi.

‘CİNSEL ŞİDDETİN BİR TÜRÜ’

İspanyol yıldız Hermoso, sendika FUTPRO ve ajansı TMJ'nin bu konudaki durumu ele aldığını belirterek "Gördüğümüz bu tür eylemlerin hiçbir zaman cezasız kalmaması, yaptırıma tabi tutulması ve kadın futbolcuların kabul edilemez olduğuna inandığımız eylemlerden korunması için örnek tedbirlerin alınması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü de futbolcuya destek teklifinde bulunarak "Uluslararası Af Örgütü, (RFEF) rıza dışı öpücükle ilgili 'örnek niteliğinde önlemler' başlatılmasını talep eden oyuncunun taleplerine desteğini göstermek istiyor. Bu davranışın da diğerleri gibi cinsel şiddetin bir türü olduğunu ve hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğinin altını çiziyoruz” şeklinde kaydetti. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER