İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Herzog, sabah askeri uçakla İsrail'e gelen Sunak ile Batı Kudüs'te bir görüşme gerçekleştirdi.

Dünyadaki "en kötü örgütlerden biriyle mücadele ettiklerini" öne süren Herzog, Sunak'a hitaben, "Sizin ve bizim gibi demokrasilerde, müdahale edemeyeceğinizi biliyorum. BBC'ye dünya genelinde İngilizlerin özel bir bağı var. Bu nedenle düzeltilmesi ve Hamas'ın bu platformda da bir terör örgütü olarak tanımlanması için bir haykırış olmalı" dedi.

Sunak'tan BBC talebinde bulunan Herzog, şu ifadeleri kullandı:

"Bu trajedi hakkında objektif ya da objektif olmayan habercilik dediğim konuyu gündeme getirmek istiyorum. Çünkü BBC'nin Hamas'ı tanımlama şeklinin gerçeklerin çarpıtılması olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın en kötü terörist örgütlerinden biriyle karşı karşıyayız. Bizimki ve sizinki gibi modern demokrasilerde tek başına müdahale edilmeyeceğini biliyorum. Ancak BBC'nin belli bir etkisi olduğu ve tüm dünyada İngiliz olarak bilindiği için bir düzeltme yapılması ve Hamas'ın terörist bir örgüt olarak tanımlanması için bir tepki olması gerekiyor. Hamas'ın acımasız bir terör örgütü olduğunu anlamaları için başka ne görmeleri gerekiyor?"

Sunak'ın görüşmede, Herzog'un BBC'ye ilişkin talebine herhangi bir karşılık vermediği ifade edildi.

AB, kirliliğe yol açanın bedelini ödemesini istiyor AB, kirliliğe yol açanın bedelini ödemesini istiyor

İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de, 17 Ekim'de Al Ahli Baptist Hastanesine düzenlediği bombardımanda, 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28'i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

'KULLANDIĞI DİL PEK DOĞRU DEĞİL'

BBC Haber Genel Müdür Yardımcısı Jonathan Munro, İsrail'in iddiasını yalanyan muhabir Jon Donnison hakkında "kullandığı dilin pek doğru olmadığını" söyledi.

Gazze'de canlı yayın yapan Donnison'un "hata" yaptığını kabul eden Munro, "Muhabir (Jon Donnison) hastanedeki patlamanın nedeni hakkında spekülasyon yapmakla hatalı davrandı. Hiçbir aşamada bunun İsrailliler tarafından yapıldığını söylemedi. Ancak yine de, spekülasyon yaptığımız izlenimi bırakıldığında, yaptığımızı düzeltmek önemlidir" ifadesini kullandı.