Üye sayısı 65 bin olan ve dünyanın en büyük barolarından biri olarak bilinen İstanbul Barosu’nda başkanlık seçimleri yaklaşırken, gruplar da adaylarını belirlemeye başladı. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nda yapılan ön seçimde, halen İstanbul Barosu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten avukat Ali Gürbüz oyların büyük çoğunluğunu alarak Önce İlke ÇAG’ın başkan adayı oldu. Uzun yıllardır İstanbul Barosu’na hizmet veren Ali Gürbüz, 2 yıl Disiplin Kurulu üyeliği, 6 yıl Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştı.

Güneri Cıvaoğlu yoğun bakıma kaldırıldı Güneri Cıvaoğlu yoğun bakıma kaldırıldı

ÜÇ KİŞİ YARIŞTI

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun gerçekleştirdiği ön seçime katılım yüksek oldu. Mevcut Başkan avukat Filiz Saraç’ın aday olmadığı ön seçimlerde üç aday yarıştı. Avukat Ramazan Çakmakçı, avukat Emir Hüseyin Acar ve avukat Ali Gürbüz’ün yarıştığı seçimlerde, oyların büyük bölümünü alan Gürbüz, başkan adayı oldu.

Gürbüz yaptığı konuşmada, "Genel Kurulumuzun ön seçim kararına gösterdiğiniz saygıdan ve katılımınızdan ötürü size minnettarım. Grubumuzun demokrasiye ve hukuka ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha gördük. Bugüne kadar çok çalıştık, ancak henüz yolun başındayız. Hep birlikte kazanacağız diyerek çıktığımız yolda, nice başarılara yine beraber imza atacağız” dedi.

İstanbul Barosu Başkanlık Seçimi, Ekim 2024'te gerçekleştirilecek. İstanbul Barosu Başkanı, Haliç Kongre Merkezinde yapılacak seçimle ve yaklaşık 65 bin avukatın oyları ile belirlenecek.