İTÜ Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, deprem anında yaşanacak olan "depremin yaratacağı ivme" olasılığı hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Yapı ve kent bilimcilere katkı sağlayacak olan bu araştırma sonrası Marmara bölgesi'nin zemin yapısına dikkat çekilmesini belirten Tüysüz, pik zemin ivmesinin en büyük olduğu İstanbul'un sekiz ilçesini açıkladı.

Habertürk’ten Alper Uruş’a konuşan jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, pik zemin ivmesinin (deprem karşısında zeminin sarsılma miktarı) hangi ilçelerde daha fazla olacağına yönelik tahminlerini paylaştı. Tüysüz yaptığı açıklamada, "İstanbul’da pik zemin ivmesinin en büyük olduğu sekiz ilçeyi uyarırken, İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı da o oranda büyüyebiliyor" ifadelerini kullandı.

'İVME NE KADAR BÜYÜKSE YIKIM O KADAR BÜYÜK OLUR'

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz'ün açıklaması şu şekilde:

"Bir bölgede gelecekte, belli zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin olma olasılığı ve bu olasılığa karşılık gelen ivme belirlenebiliyor. Deprem ivmesi, deprem dalgalarının bir bölge içerisinden geçtiği andaki hızlarının zamana karşı davranışını, dolayısıyla deprem karşısında zeminin sarsılma miktarını gösterir. İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı ve buna bağlı olarak hasar da o oranda büyük olacaktır.

Peak ground acceleration (PGA) olarak kısaltılan pik zemin ivmesi, bir yerde deprem esnasında meydana gelen maksimum yer ivmesine karşılıktır. Daha yalın ifadeyle pik zemin ivmesi, zeminin en fazla ne kadar sarsılabileceğini gösterir."

'İSTANBUL'DA SEKİZ İLÇE 0,6-0,8 PİK İVMESİ BEKLENİYOR'

E-devletten ulaşılabilen ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’, farklı zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin ivme değerlerini gösteriyor. 0,8- 1 g arası kırmızı, 0,6- 0,8 g arası pembe, 0,4-0,6 g arası sarıyla belirtiliyor. 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremde pik zemin ivmesi, Hatay civarında 1,3 g değerine ulaşmıştı.

Usta yazar Işık Öğütçü CHP'den aday olduğunu açıkladı! Usta yazar Işık Öğütçü CHP'den aday olduğunu açıkladı!

Tüysüz’e göre İstanbul’da 26 ilçe olası depremde 0,4-0,6 arasında pik zemin ivmesine maruz kalabilir.
0,6-0,8 arasında pik zemin ivmesi görülmesi beklenen ilçelerse şöyle:

Adalar - Avcılar - Bakırköy - Kartal - Pendik - Tuzla - Zeytinburnu - Beylikdüzü