İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) dünkü meclis toplantısında ekmeğe yeni bir zam kararı çıktı.

1 Ocak’tan itibaren uygulamaya alınacak karara göre, İstanbul’da ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 28,9 zamlanarak 25 liraya yükseldi.

Böylece, İstanbul’da halihazırda 260 gram ekmeği 5 liradan satan fırıncılar, 200 gram ekmeği 5 liradan satmış olacak. 1 Ocak’tan sonra 5 liradan satılmaya devam edecek ekmeğin gramajı azalmış olacak.

Açlık sınırı asgari ücreti geçti Açlık sınırı asgari ücreti geçti

İTO yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, yılbaşından sonra 240 gram ekmek ise 6 TL’den satılabilecek.

TİCARET BAKANLIĞI RET YANITI VERDİ AMA…

İTO Meclisi’nde ekmeğe zam kararı çıkabilmesi için sahadan gelen teklif, önce yönetim kuruluna bildirilip, değerlendiriliyor. Uygun görülürse il ticaret müdürü, il tarım müdürü, esnaf oda birliği başkanı, ticaret odası ve belediyeden yetkililerin oluşturduğu 5’li komisyona çağrı yapılıyor. Alınan karar ise Ticaret Bakanlığı’na bildiriliyor.

Aldığımız bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı ekmeğe zam kararına ret yanıtını verdi. Ancak bu, meclisin oylamasına engel bir durum teşkil etmiyor.

Dün toplanan İTO Meclisi’nde üyelerin tamamının ekmeğe zam teklifine onay vermesiyle zam kararı oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu. Ancak yeni zam kararının 1 Ocak’tan sonra uygulamaya alınmasına karar verildi.

HAZİRAN’A KADAR YENİ BİR ZAM BEKLENMİYOR

Sözcü'de yer alan habere göre, bu durumun 1 Ocak’tan sonra İstanbul’da iki çeşit ekmek fiyatının oluşmasına neden olabileceğini ifade etti.

Buna göre, İstanbul’da bazı ilçelerdeki fırıncılar gramajını düşürdükleri ekmeği yine 5 liradan satmaya devam edebilecekken, bazı fırıncılar ise gramajı 240 grama yükseltip 6 liradan satma yoluna gidecekler.

Ekmeğin kilogramı 25 lirayı geçmeyecek şekilde yapılan gramaj değişiklikleri fiyatı artırıp, azaltabiliyor.

TMO’nun fırıncılara sağladığı un sübvansiyonunun da etkisiyle son 3 aydır un fiyatlarının yatay seyrettiğini anlatan yetkililer, un fiyatlarının seyrin değişmemesi durumunda ekmeğe hazirana kadar yeni bir zam teklifi öngörmediklerini dile getirdi.

Yapılan son zammı ise, asgari ücretteki artışla birlikte işçilik giderlerinin artacak olması ve yeni yıldan sonra yaşanacak enerji zamlarının etkisiyle gerekli gördüklerini kaydetti.

BİR YIL İÇİNDE YÜZDE 71,4 ORANINDA ZAM

Öte yandan, fırıncıların ağustos ayında İTO Meclisi’ne sundukları ekmeğe zam teklifi, araya giren İTO seçimlerinden sonra dün kabul edilmiş oldu.

Geçen sene mayıs ayında 1,75 liradan 2 liraya çıkan ekmek fiyatlarının, 2021'in yaz ayları sonunda 2,5 liraya çıkması gündemde idi.

11 Kasım 2021'de İTO'dan gelen onayla resmi olarak zamlanan ve 2 liradan 2,5 liraya çıkan ekmek fiyatları, ilerleyen aylarda bazı ilçelerde önce 3, sonra 3,5 liraya kadar çıkmıştı.

2022’nin mayıs ayına gelindiğinde ise, resmi tarifeyi beklemeyen bazı fırıncılar, bazı ilçelerde ekmeği 4-4,5 lira arasında satmaya başlamıştı.

Gelinen noktada, bir yıl içinde (2022 başından 2023 Ocak’a) ekmek fiyatları yüzde 71,4 oranında zamlanmış olacak.