Fransa ile başlayan ‘okul krizine’ Almanya da dahil oldu Fransa ile başlayan ‘okul krizine’ Almanya da dahil oldu

İstanbul'a yeni bir tramvay hattı geliyor! Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden oybirliği ile geçti. "AnadoluTRAM" olarak adlandırılan hat, Üsküdar Meydanı'ndan başlayarak Kadıköy rıhtımına, oradan da Maltepe'ye kadar uzanacak.

21.3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Projenin toplam uzunluğu 21,3 kilometre olacak ve 33 duraktan oluşacak. Yapımına bu yıl içinde başlanması planlanan hattın, 2027'de 198 bin 964, 2040'ta 277 bin 302 ve 2050'de 312 bin 356 günlük yolcu taşıması bekleniyor.

DİĞER HATLARLA ENTEGRE OLACAK

Bu yeni tramvay hattı, Söğütlüçeşme durağında Marmaray ile ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ayrıca, güzergah üzerinde Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ve Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak. Proje, İBB Meclisi'nde AK Partili üyelerin de oylarıyla, oybirliği ile kabul edildi.

Meclisin haziran ayı ikinci birleşimi, Saraçhane'deki belediye binasında Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında gerçekleştirildi. Bu toplantıda, fizibilite çalışmaları tamamlanan Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı'nın Ulaşım Etüt Raporu gündeme alındı ve onaylandı.