Dün iOS'ta yapılan güncelleme notunda, mavi tik hizmetinin artık sosyal medya platformunun abonelik hizmeti Twitter Blue'nun bir özelliği olduğu bildirildi. Duyuruda "Güç insanlarındır. Hesabınız, tıpkı takip ettiğiniz ünlüler, şirketler ve politikacılar gibi mavi tik işaretini alacak" ifadeleri yer aldı.

Güncelleme notlarında, abonelerin "daha az ve daha kaliteli reklam" ve platformda daha uzun videolar yayınlama özelliği de dahil olmak üzere başka avantajlar da elde edeceği belirtildi. Musk, dün attığı bir dizi tweette şirketin kullanıcılara, tweetlere daha uzun metin ekleme olanağı verecek bir güncelleme üzerinde çalıştığını da söyledi.

Twitter sees first win in case against Elon Musk | Business and Economy  News | Al Jazeera

EN TARTIŞMALISI MAVİ TİK OLDU

Ancak en çok tartışılan konu, Twitter'ın imza doğrulama sisteminde yapılan değişiklik oldu. Geçmişte şirket, yüksek profilli kişilere ve işletmelere başvuru yapmaları halinde hesaplarını doğrulayarak mavi tik veriyordu. Salı günü yapılacak ara seçimler yaklaşırken, bazı kişiler yeni ücretli doğrulama sisteminin, kötü niyetli kişilerin siyasi adayları ya da diğer tanınmış kişileri taklit etmesini kolaylaştırabileceği endişesini dile getirdi.

Güncelleme notlarında Twitter'ın taklitçiliği önlemek için atabileceği herhangi bir adımdan bahsedilmedi. Ancak Twitter'da bu sorunla nasıl mücadele edeceği sorulan Musk, yaptığı açıklamada şirketin taklitçileri askıya alacağını ve paralarına el koyacağını söyledi.

GEÇERLİ OLDUĞU ÜLKELER

Twitter'ın ücretli hizmeti Twitter Blue şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'ta kullanılabiliyor. Sözkonusu hizmet henüz Türkiye'de kullanıma sunulmadı.(HalkTV)