Tarihi 1914 yılına uzanan İstiklal Caddesi’ndeki T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayı, elektrikli araç ile geleceğe taşınmaya hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşu İETT’nin çevreci, tasarruflu, yüksek yolcu kapasiteli ve 100 elektrikli araç yatırımlarıyla İstiklal Caddesi’ne yeni nesil tramvay geliyor.

İstanbul'da bir özel okuldaki cinsel istismar iddiasıyla ilgili gözaltına alınan İranlı öğretmen adliyeye sevk edildi İstanbul'da bir özel okuldaki cinsel istismar iddiasıyla ilgili gözaltına alınan İranlı öğretmen adliyeye sevk edildi

Mevcutta hizmet veren 4 nostaljik tramvay, havayi elektrik kablolarından aldıkları enerji ile seyahat edebiliyordu. Yeni tasarlanan araçlar, şehirle özdeşleşmiş tramvayla aynı tasarımda olacak ve mevcut dokusunu koruyacak.

TEK ŞARJ İLE 150 KİLOMETRE

Elektrik enerjisi ile çalışan bataryalı tramvay çalışmaları tek şarj ile 150 kilometre menzil gidebilecek. 60 yolcu kapasitesine sahip araçlar, kamera ayna sistemiyle üst düzey yolcu güvenliği sağlayacak. Dıştan yolcuların tutunarak tehlikeli seyahat edemeyeceği tasarıma sahip olacak.

Üretilen ilk bataryalı tramvay, İstiklal Caddesi’nde test çalışmalarına başladı. Test çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni bataryalı tramvay da İstiklal Caddesi’nde seferlerine başlayacak. Zamanla tüm araçlar bataryalı hâle gelecek. Caddedeki havayi elektrik hattı iptal edilerek görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak.